A balatoni halak napja
Július utolsó szombatja a balatoni halak, valamint a magyar halak napja.
Az ország legnagyobb élővizére, a Balatonra kívánja felhívni a figyelmet a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azzal, hogy 2004-től minden év július utolsó hetében megtartják a Balatoni halak napját.
A halfogyasztás előnyei
Egészségesek, megszépítik a hajunkat és a bőrünket, ráadásul degeszre tömhetjük velük magunkat anélkül, hogy hízástól kellene tartanunk. Számos variációban elkészítve rendszeresen tarthatunk halas napokat.
A hal nemcsak fehérjékben és vitaminokban (D, B2, B12) gazdag, jelentős ásványianyag- és nyomelemforrás (jód, szelén, fluor) is egyben. A benne rejlő omega-3 zsírsavnak köszönhetően a gyakori halfogyasztás jótékony hatással van az egész testre. Csökkenti az időskori szem-megbetegedéseket, a mellrák-, az infarktus-, az érelmeszesedés- és az agyvérzés kockázatát és hatékony segítséget nyújt a depresszió ellen is.
Halfogyasztás pro és kontra
A halhús az omega-3-zsírsavak legfőbb forrása. Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak alapvetően fontosak egészségünk megőrzése szempontjából: csökkentik a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát, szükségesek a magzat egészséges fejlődéséhez, a mentális képességek megfelelő működéséhez, a látáshoz, az immunrendszer erősítéséhez. Hiánya esetén vérrögképződésre való fokozott hajlam, látásgyengülés, magas vérnyomás és koleszterinszint, szabálytalan szívverés, gyerekeknél fejlődésben való visszamaradás jelentkezhet.
De ha tudatos fogyasztók akarunk lenni, akkor tisztában kell lennünk az előnyeivel és a hátrányaival is.
Tudnunk kell, hogy a különböző halak omega-3-zsírsav tartalma nagyon eltérő, mennyisége függ a genetikától és a hal táplálkozásától is. Az, hogy honnan származik a hal, és mit eszik, befolyással van a benne lévő szennyező anyagok mennyiségére is.
Mind a tenyésztett, mind a vadon élő halak húsában lehetnek szennyező anyagok jelentős mennyiségben – édesvízi és tengeri halakban egyaránt – melyek közül a legveszélyesebb a metil-higany.
A király makréla, a kardhal és a cápahús tartalmaznak a legnagyobb mennyiségben metil-higanyt, emiatt szigorúan tilos terhesség idején fogyasztani ezeket, mert károsíthatja a magzatot. A gyerekeket sem tanácsos ezekkel kínálni, férfiaknál pedig sterilitást okozhat. Bár ezeknek a halfajtának a húsa tartalmazza a legtöbb higanyt, bármely halban találunk belőle.
Az omega-3-zsírsavak fogyasztása kétségtelenül jótékony hatással van egészségünkre, de ha halat szeretnénk magunkhoz venni, akkor tisztában kell lennünk, hogy az értékes zsírsavak mellett még milyen anyagokat juttatunk a szervezetünkbe. Ezekhez a fontos zsírsavakhoz mellesleg dió fogyasztásával is hozzájuthatunk.
by: VEJ
forrás: speed-fit.hu, balatonihalgazdasagok.hu, borostyan.hu
Vissza júliushoz
|