Fiatalok napja - Ifjúsági világnap
Az ENSZ közgyűlése 1999-ben augusztus 12-ét a fiatalok nemzetközi napjának nevezte ki.
Az ünnep célja, hogy a fiatalok is kapjanak egy olyan napot, amikor felhívhatják a figyelmet a társadalomban elfoglalt szerepükre, jogaikra, kötelességeikre, valamint a nehézségekre, amelyekkel a mai társadalomban találkoznak.
(Ez az ünnep nem azonos a katolikus egyházban ünnepelt Ifjúsági világnappal, amelyet minden évben virágvasárnapon tartanak.)
Magyarországon a fiatalok helyzete kritikus. Az oktatás, a munkaerőpiac és az otthonteremtés területén rendkívüli nehézségeik vannak. Az önálló egzisztencia elérése legtöbbük számára csupán álom, lehetőségeik - és így céljaik is - korlátozottak. A fenntarthatatlan helyzetre az egyetlen kényszerválasz a tömeges elvándorlás, hiszen külföldön való boldogulásuk marad a megélhetés utolsó reménye.
Ez a magyar nemzet legsúlyosabb problémája. Hiszen az ország, a nemzet fennmaradásának legalapvetőbb feltétele, hogy a fiatalok, itthon találják meg a jövőjüket. Ezért szemléletváltásra van szükség.
A fiatalok nagyon fontos szerepet töltenek be egy társadalomban, egy hajót alkotnak, amely fenntartja az időseket és az iskoláskorúakat.
Bár a 2011-ben megrendezett KSH népszámlálás eredményei alapján elmondható, hogy Magyarország népessége továbbra is fogy. Jelenleg 9 982 000-an lakják piciny országunkat, amely igen aggasztó, ha figyelembe vesszük az 1980-as csúcsértéket, a 10 709 000-t. Tehát 30 év alatt majdnem egy millióval kevesebben élünk Magyarországon. Érdekességképpen annyi, hogy 1870-ben valamivel több mint 5 millióan éltek országunkban.
Hablicsek László „Népességünk következő évtizedei – különös tekintettel a területi különbségekre” című munkája alapján, ha a csökkenés 2021-re nem áll meg, akkor a népesség 9,81 millióra esik. 2001-hez képest 17%-kal csökken a fiatalok száma, amely egy történelmi mélypont lesz. Még aggasztóbbnak tűnik az, hogy az aktív korúak száma is jelentősen vissza fog esni. Míg 2001-ben minden ötödik ember mondható idősnek, 2021-re ez az érték ötre fog emelkedni.
A magyar társadalom korfája 2001-ben és 2021-ben
A kor-fa egy olyan statisztikai ábrázolásmód, amely igen szemléletesen mutatja be egy társadalom koreloszlását, formájából pedig sok mindenre lehet következtetni. A múlt század elején a kor-fa piramis alakú volt, tehát jóval több fiatal volt az idősekhez képest. Mára viszont urna alakú, tehát arányokban több az idősebb személy. „Ideális” lenne a henger alakú korfa, amely egy egyensúlyt jelentene fiatalok és idősek között. Az ábrán Magyarország kor-fájának alakulása látható, melynek forrása a KSH Előreszámítási adatbázisa. Az x tengelyen ábrázolják a kort, az y tengelyen a korhoz tartozó lakosság számot.
forrás: prevencio.sote.hu, bulisbiztonsag.hu, jesz.hu
Vissza augusztushoz
|