A magyar légierő napja
augusztus 15.
A Magyar Honvédség egyik ünnepe a Repülő Fegyvernem Napja: augusztus 15. - Nagyboldogasszony ünnepe (Boldogságos Szűz Mária a repülősök védőszentje, az ő napján tartjuk a repülősök napját.)
Minden közösség életének periodikusan visszatérő, kiemelkedő eseményei az ünnepnapok, hiszen azon túl, hogy alkalmat teremtenek a közösséghez való tartozás kifejezésére, elmélyítésére, megerősítik az adott közösség által elfogadott értékeket, eszméket, biztosítják a jelentős események vagy személyek emlékének megőrzését is.
A védőszent: Boldogságos Szűz Mária az égi oltalmazó
Nagyboldogasszony napját Szent István rendelkezésétől kezdve tartják számon. Ez az ünnep egybeesik a Regnum Marianummal, vagyis azzal a nappal, amikor Szent István Magyarországot felajánlotta a „Szent Szűznek”. Szent István erre a napra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénykezést. Élete végén a beteg király ezen a napon ajánlotta fel az országát Szűz Máriának, és ő maga 1038-ban e napon halt meg. A felajánlás a maga nemében páratlan a világon. A közjogban is érvényesült a magyar történelem folyamán a Regnum Marianum eszme, mely szerint Magyarország Mária országa. Ezt az örökségünket immár ezer esztendeje hordozzuk, és bármennyire voltak is a magyar népnek zivataros századai, megtörve bár, ám nem megtörten él e nemzet a hazában.
Alakja ott volt a szabadságért vívott zászlónkon. Isteni gondviselésnek tudható, hogy a magyar nemzet Európa népei között elsőként – és valóban elsőként – tartotta királynőjének, rangban mindenki felett első asszonyának, a Nagyasszonyának a Boldogságos Szűz Máriát. Különös gazdagságunk, hogy régi költőink, vitézlő és küzdő elődeink öröksége által Mária életének erényei, cselekedetei belerajzolódtak a magyar nemzet történelmébe.
A hagyomány szerint isteni Fia, Jézus három nappal előbb tudatta Máriával halála óráját, melynek bekövetkezte után testét az Olajfák hegyén vágott sziklasírba temették. Temetésére az apostolok felhőkön érkeztek a föld különböző tájairól. Tamás csak harmadnapra jelent meg, s miután látni akarta az elhunytat, az apostolok felnyitották a sírt, melyből különösen kellemes balzsamillat áradt. A koporsó viszont üres volt, csak halotti leplek voltak benne. Míg az apostolok ezen álmélkodtak, angyali énekhang kíséretében az égbolton megpillantották Mária testét, amint az angyalok a mennyekbe emelik.
Mi a fegyvernem nap?
A fegyvernemi nap az egyes fegyvernemekhez, szakcsapatokhoz, illetve szolgálati ágakhoz tartozó katonai szervezetek és intézetek egyik kiemelten fontos rendezvénye, mely esemény kiváló lehetőséget biztosít az adott szervezet személyi állományának széles társadalmi nyilvánosság előtti bemutatkozására, a fegyvernemek hagyományainak ápolására és bemutatására, valamint a védőszentek kultuszának megőrzésére. A fegyvernemi napokra meghívhatók az állami és társadalmi szervek, az önkormányzatok, társfegyveres erők és testületek, rendészeti szervek és egyházak képviselői.
A Magyar Légierő a Magyar Honvédség egyik alapvető haderőneme. Feladata békében és háborúban a Magyar Köztársaság légterének ellenőrzése és védelme. A Magyar Légierő három fegyvernemből áll, úgymint repülő, légvédelmi rakéta és rádiótechnikai (radar).
A Varsói Szerződés megszűnése és a szovjet csapatok kivonulása után megkezdődött a Magyar Honvédség első jelentős átalakítása. Ebben az időszakban a Honvédség MiG–29-es vadászgépeket, BTR–80-as páncélozott szállító harcjárműveket, illetve Fehéroroszországból T–72-es harckocsikat szerzett be. Megkezdődött a kötelező katonai szolgálaton alapuló reguláris haderő átalakítása vegyes rendszerű – szerződéses és sorozott katonákból álló – hadsereggé. A sorkatonai szolgálatot előbb 9, majd rövid idő elteltével 6 hónapra csökkentette a törvényhozás. A légierő modernizálásával kapcsolatban az amerikai F–16-os, F/A–18-as, a francia Mirage-2000, a svéd JAS 39 Gripen, illetve az orosz MiG–29-es vagy Szu–27-es vásárlása vagy lízingelése került szóba. 2001 őszén a kormány végül a Gripen bérlete mellett döntött.
Magyarországon a 2004-es alkotmánymódosítás óta békeidőben nincs sorkötelezettség, a fegyveres erők állományát hivatásosok, szerződésesek és közalkalmazottak alkotják. A sorozást rendkívüli állapot (háború) esetén az Országgyűlés újra elrendelheti.
Részvétel a külhoni pilótaképzésében:
MH Mi–35 Légi Kiképzés-támogató Csoport
A Cseh Hadsereg és Magyar Honvédség segíti az afgán harci-helikopter pilóták kiképzését Kabulban. A magyar és cseh pilóták ismerik az orosz technikát. Az MH Mi–35 AMT a kabuli repülőtéren működik.
MH Mi–17 Légi Kiképzés-támogató Csoport
Az MH Mi–17 AMT 2011-től kezdte meg tevékenységét, melynek helyszíne Mazar-e Sharif, Balh tartomány.
forrás: wikipedia.org, mhkkb.hu, ferenc.hitter.ro
Oldal tetejére
Vissza augusztushoz
|