Anyák napját a legtöbb országban májusban tartják, Magyarországon május első vasárnapján ünnepljük és első ízben 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta, majd 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé.
Az anyák megünneplésének története az ókori Görögországba nyúlik vissza. Akkoriban tavaszi ünnepségeket tartottak Rheának az istenek anyjának, és vele együtt az édesanyák tiszteletére. A történelem során később is voltak olyan ünnepek, amikor az anyákat is megköszöntötték. Az anyaság védőszentje Szent Miklós.
Angliában az 1600-as években, a kereszténység elterjedésével, az ünnep vallási színezetet is kapott. Akkoriban a húsvétot követő negyedik vasárnapon, az anyák vasárnapján tartották az édesanyák ünnepét. A családjuktól messze dolgozó szolgálók szabadnapot kaptak, hogy hazamehessenek, és a napot édesanyjukkal tölthessék. A látogatás előtt külön erre a napra elkészítették az anyák sütijét, az édesanyák számára.
Az Egyesült Államokban először 1872-ben ünnepelték meg Bostonban az anyák napját, Julia Ward Howe segítségével.
1907-ben a philadelphiai Anna M. Jarvis próbálta az anyák napját nemzeti ünneppé nyilváníttatni. Az ünnepet május második vasárnapjára tűzte ki, elhunyt édesanyja emlékére. Rengeteg időt és energiát szánt arra, hogy az ünnepet előbb állami, majd nemzetközi ismertségűvé tegye. Jarvis a célját 1914-ben érte el, amikor Woodrow Wilson amerikai elnök a napot hivatalos ünneppé nyilvánította.
Sajnos azonban Anna Jarvis a népszerűsítésre fordított ideje miatt nem vette észre, hogy hamarosan az ünnepet "felkarolták" a virágkereskedők, üdvözlőlap-gyártók, cukorka- és ajándék-kereskedők, akik Európában is propagálni kezdték az Amerikában elterjedt ünnepet, amelynek hatására az gyorsan népszerűvé vált kontinensünkön is. Az eredeti elképzeléshez képest - az élő és elhunyt anyák tisztelete - az ünnep eltolódott az ajándékozás, Jarvis véleménye szerint pedig főképp a virágkereskedők hasznának növelése irányába. További élete során oly hevesen tiltakozott az ünnep elüzletiesedése ellen, hogy még a törvénnyel is szembekerült egy vehemens tüntetése során. Élete végére megbánta tettét és nem akarta nevét Anyák Napjával kapcsolatba hozni.
A gyermekek, még bekötött szemmel is felismerik az édesanyjukat!
Máshol mikor ünneplik?
február második vasárnapja: Norvégia
március 3.: Grúzia
március 8.: Afganisztán, Bulgária
március 21., a tavasz első napja: az arab világ legtöbb országa (például Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Irak, Kuvait, Libanon, Szaúd-Arábia), illetve a magyar paraszti hagyományban is a március 20. után eső első vasárnap ünnepelték Gyümölcsoltó Boldogasszony napját, mely összevontan anyák napja, nőnap és "valentin-nap" is volt; a leányok virágot ajándékoztak kedvesüknek, a gyermekek pedig verssel vagy dallal köszöntötték fel édesanyjukat és nagyanyáikat
március 25.: Szlovénia
május első vasárnapja: Litvánia, Magyarország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szerbia
május második vasárnapja: Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Ausztrália, Belgium, Brazília, Chile, Ciprus, Csehország, Dánia, Dél-afrikai Köztársaság, Észtország, Finnország, Görögország, Hollandia, Japán, Kanada, Malajzia, Németország, Olaszország, Peru, Szlovákia, Svájc, Tajvan, Törökország, Ukrajna
május 10.: Latin-Amerika legtöbb országa (például Guatemala és Mexikó), Hongkong, India, Pakisztán, Szingapúr
május 26.: Lengyelország
május utolsó vasárnapja: Franciaország, Marokkó, Svédország
június második vasárnapja: Luxemburg
augusztus 15.: Costa Rica
október második hétfője: Malawi
október harmadik vasárnapja: Argentína
november utolsó vasárnapja: Oroszország
december 8.: Panama
Más ünnephez kapcsolódik:
Egyesült Királyság (Anglia) és Írország: az itteni anyák napja (Mother's Day) nagyböjt negyedik vasárnapjára esik. A Mothering Sunday nevű vallási ünnepből alakult ki, amely eredetileg nem kapcsolódik a mai anyák napja ünnephez.
India: a nyugati hatásra átvett május 10-i anyák napja mellett megtartják a Durga Puja nevű, októberi tíznapos ősi hindu anyák ünnepét is.
Thaiföld: augusztus 12., Szirikit királynő születésnapja
Anyák napja a világ nyelvein:
Mother's Day - Dita e Nënës - mother's Day - يوم الأم - Analar Günü - Amaren Eguna - дзень маці - মা দিবস - ден на майката - majčin dan - Adlaw sa Inahan - Tsiku la Anakubala - den matek - mors dag - patrina Tago - Emadepäev - Araw ng mga Ina - äitienpäivä - fête des Mères - día das Nais - γιορτή της μητέρας - დედის დღე - માતાનો દિવસ - jou manman an - uwa ta Day - היום האם - मातृ दिवस - niam hnub - Moederdag - Majčin dan - Ụbọchị Ndị Nne - hari Ibu - Lá na Máthar - Mæðradagurinn - 母の日 - Day - מוטער ס טאָג - iya rẹ Day - ತಾಯಿಯ ದಿನ - dia de la Mare - Аналар күні - ទិវាមាតា - 母亲节 - 母親節 - 어머니의 날 - ໃນວັນທີແມ່ຂອງ - matris Day - Dzień Matki - Mātes diena - Motinos diena - Денот на мајката - Fetin'ny Reny - Hari Ibu - മാതൃദിനം - Jum l-Omm - Day whaea o - मदर्स डे - Эхийн өдөр - Muttertag - आमाको दिन - morsdag - festa della mamma - день матери - մոր Day - ਮਾਤਾ ਦਿਵਸ - dia das Mães - روز پدر - ziua Mamei - 'Mè Letsatsi la - día de la Madre - mors dag - Мајчин дан - මව්වරුන්ගේ දිනය - deň matiek - Očetovski dan - Maalinta Hooyada - Siku ya Mama - Hari Ibu - Иди Модарон - அன்னையர் தினம் - మదర్స్ డే - วันแม่ - anneler günü - день матері - ماں کا دن - Onalar bayrami - ngày của Mẹ - Sul y Mamau - Usuku Lomama
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.