Afrika napja
1963-ban Addis Abbebában az Afrikai Egység Szervezet csúcsértekezletén az alakuló modern Afrika alapítói eldöntötték, hogy minden évben május 25-én megünneplik a nemzetközi Afrika Napot.
Akkor az Afrikai Egység Szervezet – a mai Afrikai Unió jogelőd szervezete – a gyarmatosítás lezárásának szószólója és Afrika hangja volt a nemzetközi porondon. A szervezet célja a mai napig is az afrikai népek egységének és szolidaritásának elősegítése, a gazdasági, politikai és más területeken folytatott együttműködések fejlesztése. Az alapelv: az egyenjogúság, a tömbön kívüliség, és a be nem avatkozás politikája.
Bár az ACP (afrikai-karibi-csendes-óceáni térség) kiemelt szereppel van jelen az EU kulturális és költségvetési palettáján, néhány afrikai országot az EU kiemelten kezel. Így például Nigériával 2009 novemberében az Európai Bizottság újabb, 677 millió eurós fejlesztési megállapodást írt alá.
Több hazai szervezet és intézmény méltó módon igyekszik köszönteni az emberiség bölcsőjét, és megmutatni, hogy a nehézségek és a konfliktusok ellenére megannyi szépség és boldogság lakozik az afrikai emberek szívében és kultúrájában.
Sajnos, Magyarországon csak erre a hétre terjed ki a felfokozott figyelem Afrikára, pedig kellene figyelni más alkalommal is.
Afrika
Afrika a maga 30 300 000 km²-nyi területével Föld második legnagyobb kontinense, a szárazföldi területek 20,3%-át fedi le. Több mint 1 milliárd fős népességével egyben a második legnépesebb is, melyet 5 tenger vagy óceán határol.
A kontinens lakói az arabok, berberek, szudániak, busmanok, pigmeusok és európaiak, akik főleg a mezőgazdaságból élnek annak ellenére, hogy a megművelt területek aránya csak 6%. A népesség gyorsan nő (a városokban évi 3,5%), melynek egyik példája Kairó, mely a földrész legnépesebb városa, ugyanakkor kiemelkedő a szegénység is, mivel a kontinens lakóinak fele kevesebb mint napi egy dollárból él.
Földrajza rendkívül változatos, legmagasabb pontja a Kilimandzsáró, melynek magassága 5895 méter, ugyanakkor a Szahara sivatagos területe 90-szer nagyobb hazánkénál. Leghosszabb folyója a Nílus (6690 kilométer, egyben a Föld leghosszabb folyója), legnagyobb szigete pedig Madagaszkár. Színes növény- és állatvilágát számos nemzeti parkban védik.
Afrika 1,111 milliárd lakosságának 45%-a 15 éven aluli, a népszaporulat folyamatosan növekszik. Igen magas a gyermekhalandóság, ezer megszületett gyerekből 162 nem éri meg az ötödik életévét (Magyarországon 11 fő). Afrika népességének kb. 30%-a lakik városban, és ez az arány évente 3-4%-kal nő. A legnépesebb város Egyiptom fővárosa, Kairó.(Lakói arabok, berberek, európaiak, szudániak, busmanok, pigmeusok.) Igen nagy az analfabéták száma – A 15 évesnél idősebb lakosság körében 60%.
Afrika társadalmai változatosak, megtalálható itt az ősközösség, de a rabszolgaság, a feudalizmus, a kapitalizmus, a szocializmus, és a posztmodern társadalom csírája is. Ez mind tükröződik a kultúrában. A fejlődést hátráltatják egyes elmaradott hiedelmek.
Afrika lakosságának jelentős része falvakban él. A falvak gyakran sövénnyel körülkerített csoportos települések, melynek építőanyaga a környezetből származik, és a gazdálkodási módot tükrözi: pl.: a berberek barlanglakásai, a szavannavidékeken élők pálmakunyhói vagy favázas, agyaggal tapasztott állandó épületei, az arabok lapos tetős, fehér kőházai. A városok a tengerpartokon, bányavidékeken, a magas-földeken jöttek létre. Növekedésüket az utóbbi évtizedekben felgyorsította a falvak túlnépesedése és az elvándorlás. Az óriásivá duzzadt nagyvárosokban a bevándorolt népesség törzsek szerint elkülönülve, sok esetben az alapvető szolgáltatásokat is nélkülöző nyomornegyedekben él. A kontinens országai szegénységük ellenére az utóbbi évtizedekben sokat fejlődtek. Nőtt az átlagos életkor, csökkent a csecsemőhalandóság. Ugyanakkor a törzsi és családi kötelékek szétszakadtak. A vidékek elszegényedtek. A gondokat fokozza az AIDS rohamos terjedése is. Egyes területeken ez a lakosság 20%-át érinti, beleszámítva a gyerekeket is.
forrás: afrikatudományok.hu, wikipedia.org,
Oldal tetejére
Vissza májushoz
|