Gyermeknap
A Gyermeknap a világ sok országában ünnepnap.
Magyarországon 1931-ben ünnepelték először, akkor még Gyermek Hétnek hívták, 1950 óta május utolsó vasárnapján tartjuk, már csak egy napig. A gyermekek védőszentje Szent Miklós.
A gyermeknap története Európában
Az ünnepet először Törökországban tartották meg 1920-ban (április 23.), majd később a genfi Gyermekjóléti Konferencián 1925-ben, június 1-ét jelölték ki Gyermeknapnak. Nem világos, miért pont június 1-jét választották ki.
Az ENSZ közgyűlése 1954-ben javasolta, hogy minden országban tartsák meg az Egyetemes Gyermeknapot. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Ekkor javasolták a kormányoknak azt is, hogy jelöljék ki az országuk számára leginkább megfelelő dátumot a kicsik köszöntésére!
A világ országaiban különböző időpontokban ünneplik.
Japán: ötödik hónap ötödik napja a gyereknap ősidők óta, 1848-ban nemzeti ünnep, ezen a napon májusfaszerűen szalagokkal díszítenek oszlopot, és a családok ponty alakú papírsárkányokat reptetnek.
Gyermeknap még a lányok fesztiválja március 3, azaz harmadik hónap harmadik napja.
USA: Az Egyesült Államokban az első meghirdetett gyereknap 1856-ban volt, amikor egy keresztény lelkész Massachusettsben egy vasárnapot szentelt minden évben a gyermekeknek. Azóta sok más felekezet is elkülönítetten ünnepelt egy napot minden évben a gyermekek tiszteletére. 2001-ben, George W. Bush elnök bejelentette, legyen a Nemzeti Gyermeknapi megemlékezés június első vasárnapja minden évben.
India: Gyermek nap, hindi nevén "Bal Diwas", Indiában minden évben november 14, azért, mert ezen a napon van Indiában Pandit Nehru születésnapja, egy nap a szórakozás és a vidámság, a gyermekkor, és a gyermekek szeretetének ünnepe.
Németországban keleten a Nemzetközi Gyermeknaphoz csatlakoztak és június 1-jén ünnepelték, nyugaton a Gyermek Világnapját tartották meg szeptember 20-án. Miután Kelet-Németország és Nyugat-Németország újraegyesült 1990-ben, sok szülő ünnepelni június 1.-én, míg a nyilvános események szeptember 20-án vannak.
Kínában ez az ünnep június 1. A Kínai Népköztársaság 1949-ben, az államtanács (kabinet) kijelentette, hogy félnapos ünnep lesz az általános iskolákban június 1-től. Később 1956-ban, a félnapos átalakult egy teljes napra. Az ünnep, az egyik legemlékezetesebb nap a kínai gyerekeknek, hiszen ez ad nekik lehetőséget, hogy élvezzék ezt a szép napot.
Argentínában augusztus második vasárnapja a gyermeknap, Brazíliában október 12., Thaiföldön január második szombatján, Chilében augusztus első vasárnapja, Kolumbiában április utolsó hétvégéje, Peruban október 14, Korea: május 5., Mexikóban április 30-a, Lengyelországban 1952 óta, június 1, Kubában július harmadik vasárnapja a gyermekeké. Vanuatu Köztársaság, egy kis szigetország a Dél-Csendes-óceánban, közel Ausztráliához és Új-Guineához. A Gyerekeknapot július 24-én ünneplik minden évben.
forrás: wikipedia.org,festivals.iloveindia.com
Oldal tetejére
Vissza májushoz
|