Nemzetközi SOS-Gyermekfalvak napja - június 23.
Célja, hogy a fiatalokban az önmagukról való gondoskodás képességét, a pénzzel való gazdálkodást és a felnőtt élettel együtt járó felelősségek vállalását elősegítsük.
SOS-Kinderdorf International
Az SOS-gyermekfalu privát alapokon álló, politikai és felekezeti elkötelezettségtől mentes, az otthonukat vesztett gyermekek felkarolása céljából életre hívott szervezet. Az otthon elvesztésének leggyakoribb okai: haláleset, elhanyagolás, fizikai, érzelmi bántalmazás, a család széthullása. Az SOS-gyermekfaluban az ilyen családokból érkező gyermekek gondoskodó nevelőanyára, a gyermekfalu szakembereinek felelősségteljes segítségére számíthatnak.
Az SOS-gyermekfalu mozgalom története
Az SOS-gyermekfalu mozgalmat Hermann Gmeiner (1919 ? 1986) indította útjára Ausztriából 1949-ben. Ebben az időben vált ijesztően kézzelfoghatóvá, hogy milyen pusztító hatással volt a második világháború különösen az ifjúságra. Hermann Gmeiner azzal a kéréssel fordult mindenkihez, hogy nyújtson segítséget az imsti SOS-gyermekfalu felépítéséhez, és vállaljon részt a szülő és otthon nélkül maradt gyermekek iránti felelősségből.
Az emberek megértették őt, hittek neki, s az SOS-gyermekfalu barátainak száma a szó szoros értelmében napról napra növekedett. Mára a földkerekség 132 országában 458 SOS-gyermekfalu és 1300-nál több kapcsolódó SOS-létesítmény - óvodák, Hermann Gmeiner iskolák, stb. - működnek, melyekben közel 80.000 gyermeket és fiatalt nevelnek.SOS Gyermekfalu napjaA nemzetközi szervezet honlapjáról itt olvashat bővebb információt!
SOS-alapelvek
- Az SOS-gyermekfaluban minden gyermek újra megtalálja az életében oly fontos szerepet betöltő stabil személyt, a nevelőanyát. Az SOS-anya sok szeretettel és nagy türelemmel, megértéssel gondoskodik befogadott gyermekéről, biztosítja számára a ?szeretnek, és biztonságban vagyok? érzését. Az anya a tevékenységét megalapozó és elősegítő hivatásos nevelőszülői képzésben részesül.
- 6-8 gyermek, különböző korú lányok és fiúk testvérekként nőnek fel az SOS-családban. A vér szerinti testvérek együtt, egy családban maradnak.
- Minden gyermek családias keretek között, a gyermekfalu által biztosított házban él. Ez a ház a gyermek új, maradandó otthona, ahová felnőttként is visszatérhet.
- Az SOS-gyermekfalu rendszerint 10-20 családi házból áll, melyek részei a faluközösségnek. A falu a családi köteléken túlmutat, segíti a gyermekek beilleszkedését a társadalomba.
- A gyermekek az SOS-gyermekfalunak otthont adó település iskoláiba járnak.
forrás: napidoktor.hu
Oldal tetejére
Vissza júniushoz
|