Bolyai nap
"Nem lehet erős az az építmény, amelynek nincsenek erős alapjai"
A Magyar Tudományos Akadémia minden évben pályázatot hirdet kutatási ösztöndíjra.
A magyar oktatási és tudományos rendszer szilárd alapokon áll, de ahhoz, hogy valaki kutatóként sikeres legyen, pályája minden szakaszában támogatásra van szüksége. A Magyar Tudományos Akadémia törekszik rá, hogy az arra érdemesek megkapják ezt a segítséget.
Bolyai János Alkotói Díj
A Bolyai János matematikusról elnevezett díj civil kezdeményezésre létrehozott, tudományterülethez nem köthető elismerés. Létrehozását Somody Imre, a Pharmavit Rt. vezérigazgatója, Karsai Béla, a Karsai Holding vezérigazgatója, valamint Lantos Csaba, az OTP korábbi vezérigazgatója kezdeményezte, 2001-ben csatlakozott a Bolyai-díj Alapítványhoz Alexander Brody író és reklámszakember, valamint Várkonyi Attila kockázatitőke-befektető. Az alapító okirat szerint „a tudományos kutatás, fejlesztés, utánpótlás-nevelés, valamint ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása területén" nemzetközi szinten is kimagasló eredményt elérő magyar állampolgárságú vagy magyar származású személynek adományozható. A díjat független díjbizottság ítéli oda, amelynek elnöke a mindenkori államfő, további 14 tagja pedig a magyar tudományos élet kiemelkedő személyiségei közül kerül ki.
Bolyai János Alkotói díj
Az eddigi díjazottak:
2000 – Freund Tamás neurobiológus, egyetemi tanár
2002 – Roska Tamás villamosmérnök, informatikus, egyetemi tanár
2004 – Bor Zsolt lézerfizikus, egyetemi tanár
2007 – Lovász László matematikus, egyetemi tanár
2009 – Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár
2011 – Perczel András kémikus, biokémikus, egyetemi tanár
2013 – Nusser Zoltán állatorvos, biológus, neurobiológus
2015 – Pál Csaba biológus
2017 – É. Kiss Katalin nyelvész
2019 – Barabási Albert László fizikus, hálózatkutató
Bolyai-ösztöndíj
Az ösztöndíjat független, szakmailag és tudományos szempontból autonóm, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által létrehozott Kuratórium nyilvános pályázati rendszerben ítéli oda, a benyújtott érvényes pályázatot melyet szakértők véleményeznek. A Kuratórium a záró kutatói jelentéseket is értékeli, közülük a kutatónak emléklapot állít ki, a kiemelkedő eredményekkel zárult kutatói időszakot befejező kutatónak plakettet is adományozott.
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj határozott időre – egy, két, illetve három évre – szól. A pályázatra minden évben azok a felsőfokú végzettségű, 45. életévüket március 20-ig még be nem töltő, magyar állampolgárok pályázhatnak, akiknek PhD-, illetve azzal egyenértékű tudományos fokozatuk van. A jelentkezőknek olyan magyarországi tudományos intézményben (felsőoktatási intézményben, akadémiai kutatóintézetben, egyéb tudományos kutatóhelyen) kell elvégezniük kutatásaikat, amelytől a fogadókészségüket jelző nyilatkozatot kaptak. Pályázhat nem magyar állampolgár is, ha kutatási témája Magyarországgal vagy a magyarsággal kapcsolatos, valamint a pályázat kivételes esetben angol nyelven is benyújtható.
2019. pályázati jelentés
A pályázatok elbírálásának eredményéről a pályázók 2019. június 15-ig kapnak értesítést.
Bolyai plakett
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma 2001-ben döntött arról, hogy a hároméves támogatási időszakról szóló záró kutatói jelentésükre kiemelkedő minősítést kapott ösztöndíjasoknak Bólyai Emléklapot adományoz. Közülük "kiválók legkiválóbbjai"az MTA Bolyai-plakett kitüntetésben részesülnek, melyet az MTA elnökétől vehetnek át a díjazottak.
Bolyai jelvény és oklevél
A Kuratórium által kezdeményezett – évente megrendezésre kerülő – "Bolyai-nap" keretében kerül sor az MTA Bolyai Plakettek és a Bolyai Emléklapok, valamint az ösztöndíj odaítélését tanúsító oklevelek átadására. A "Bolyai-nap" színvonalát növelik a kiemelkedő eredményt elért ösztöndíjasok szakmai előadásai. Az Akadémiához, az ösztöndíjhoz kötődést erősíti a Bolyai-jelvény is, amelyet minden ösztöndíjas megkap az oklevéllel együtt.
forrás: mta.hu
Vissza júniushoz
|