A hangzáskultúra napja
Szeptember 16-a a Hangzáskultúra napja, először 1989-ben tartotta meg a Bartók Rádió.
Egy másféle hallás és szemlélet manifesztuma a technikai hangzásvilág. Nem véletlen, hogy jelentős zeneszerzők, színészek és rendezők hívei e kultúrának. Ezek a készülékek látszatra elavult technológiák szülöttei, csöves erősítők, hagyományos analóg lemezjátszók uralkodnak benne, és a tervezők nem élnek a "szónikus fűszerezés" lehetőségeivel, a hangkép manipulálásával, a basszus- és magas hangok kiemelésével.
A különlegességet még az adja, hogy minden CD-játszó, hangsugárzó, lemezjátszó vagy erősítő egyedileg formatervezett. Van tölcsér alakú hangszóró, szinte futóműre lecsupaszított lemezjátszó és második világháborús tengeralattjárók szonár csöveiből épített erősítő. A cél mindig ugyanaz: ezekkel a készülékekkel a hallgató a legtökéletesebb reprodukcióját hallja annak, amit a művész a stúdióban vagy a koncerten játszott.
A világ komolyabb városaiban minden évben tartanak high end show-t - 1993 óta Budapesten is. A budapesti "interaktív" kiállítás iránt évek óta stabil az érdeklődés, átlagban négyezren fordulnak meg ott a három nap alatt.
Ha valaki igazán komolyan veszi ezt a zenei élvezetet, akkor rengeteg (akár több millió forintnyi) pénzre, időre és energiára van szüksége ahhoz, hogy megtalálja a maga hangzásideálját.
Hallgassunk rádiót 3D-ben
Persze hangzásban nem lehet előállítani 3 dimenziót, arra viszont van lehetőség, hogy olyan hangzást érjünk el, amivel a hallgató úgy érzi, ő maga is ott ül egy sportközvetítésen, vagy egy koncerten. Ezen dolgoznak a BBC mérnökei. A szakemberek egy olyan hangzás kialakításán ügyködnek, hogy a hallgatók fülét minden irányból, tehát felülről és alulról is érje hang. Az illúziókeltéshez úgynevezett pszichoakusztikus trükköket is használnak.
Ezzel a hangtechnikával a hangközvetítésnek a rádiók hangszóróinak és a fülhallgatóknak is át kell adnia a térhatás keltette élményt. „Olyan új élményt akarunk nyújtani a hallgatóságnak, amely sokkal teljesebben adja át a tartalmat, és abba jobban bevonja a hallgatókat” – nyilatkozott a BBC fejlesztőszakembere, Frank Melchior.
Az első kísérletekhez egy rock együttes, az Elbow koncertjét, valamint az Óz, a nagy varázsló című musicalt rögzítették a térhatású hangzással. Az utóbbinál olyan alapos munkát végeztek, hogy a tornádó által felkapott tehenek bőgését és a szél süvítését is maga körül hallja a hallgató. Mivel minden irányból érkezik a hang, így sokat lehet játszani, kísérletezni annak megformálásával.
Ma már nem csak zárt térben, sok hangszórós rendszerrel lehet elérni a kívánt hatást. A virtuális térhangzás révén egyszerűbb hangrendszerekkel is élvezhető lesz a 3D-s adás. A BBC Rádió jelenleg három műsorát is HD minőségben sugározza.
Kislexikon
Hangzáskultúra
Olyan technikai megoldások, melyek valósághűen közvetítik a zenei hangok maximális élvezhetőségét.
forrás: nol.hu, hirmagazin.sulinet.hu
Oldal tetejére
Vissza szeptemberhez
|