A tojás világnapja október második péntekje, a Nemzetközi Tojásszövetség 1999-ben hirdette meg először.
Több mint 30 tagországban szerveznek rendezvényeket, ahol felhívják a figyelmet a tojás nélkülözhetetlenségére a táplálkozásban.
A tojás 13 vitamint tartalmaz (a C-vitaminon kívül minden szükségest), közülük a D-vitaminnak ez a legfontosabb hazai forrása. Lecitin és kolin tartalma miatt mind az egyedfejlődés korai szakaszában, mind időskorban fontos az idegrendszeri funkciók kialakulása, illetve megtartása terén.
Szakemberek szerint az anyatej után a tojás a legteljesebb, mással nehezen pótolható fehérje, melynek zsírjai, ásványi anyagai és vitaminjai ideális arányúak.
Az 1980-as években a táplálkozással foglalkozó szakemberek egy csoportja úgy vélekedett: magas koleszterintartalma miatt fogyasztása csak korlátozott mennyiségben ajánlott. A kilencvenes évek elején a kérdés tudományos megítélése gyökeresen megváltozott, miután több vizsgálat bizonyította: a tojásban lévő koleszterinféle nem káros, hanem kifejezetten hasznos az emberi szervezet számára. Napi egy tojás elfogyasztása kifejezetten hasznos, ugyanis az emberi szervezetnek a normális működéshez koleszterinre szüksége van.
Főleg gazdasági okok miatt Magyarországon a tojásfogyasztás az utóbbi években folyamatosan csökken. 2011-es adatok szerint 2005-ben 280 darab, 2007-ben 270, 2009-ben már csak 247 darab volt az egy főre jutó éves fogyasztás. A 2011-es esztendőt megelőző nyolc évben a tojás termelése is 30 százalékkal csökkent hazánkban.
A világnaphoz kötődően 2015-ben Kecskeméten rendezik a tojásfesztivált.
Mi az Koronás Tojás védjegy?
A védjegyet azon termelők pecsételhetik a tojásra, akik vállalták és vállalják, hogy megfelelnek a védjegy szabályzatának.
A védjegy használatára jogosultak egyik legfontosabb feladata, hogy a kiváló minőségű és mindig frissen felkínált tojásokat
•szalmonellafertőzéssel szemben védett állományok termeljék;
•a szortírozás, csomagolás, tárolás és szállítás során is védjék a fertőzésekkel szemben;
•mindent megtegyenek az állományok betegségektől való megóvása érdekében;
•különös figyelmet fordítsanak az állatok takarmányozására;
•és minden ezzel kapcsolatos tevékenységet pontosan és naprakészen dokumentáljanak.
Ezt természetesen egy független szakmai felügyelőbizottság folyamatosan és rendszeresen ellenőrzi.
A szent korona embléma garantálja Ön és családja részére, hogy
•magyar alapanyagból (napos, tyúk, takarmány, gabona)
•magyar munkaerővel
•magyar vállalkozások révén (keltetéstől a csomagolásig)
•évi négyszeri ellenőrzés mellett kerülnek ezen tojások az üzletek polcaira.
A védjegyes tojás a tojás dobozán és magán a tojáson feltüntetett magyar korona szimbólumról ismerhető fel.
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.