Disable Ctrl Key, Right click and F12
| |
|
|
A dadogás elfogadásának napja
Október 22. a dadogás elfogadásának világnapja 1998 óta. Célja a dadogók társadalmi megítélésének javítása, a kapcsolatteremtés és erősítés a szakemberek és az érintettek között.
A világon a gyermekek öt, a felnőtteknek egy százaléka dadog, vagyis az esetek 80 százalékában elmúlik a dadogás. A fiúk, férfiak körében négyszer gyakoribb a jelenség, és legtöbbször 2-3 éves korban, a beszédtanulás időszakában alakul ki – de ritkábban 6, illetve 15 éves körül is jelentkezhet. Elterjedt az a nézet, hogy nem kell vele foglalkozni, mert mindenféle beavatkozás nélkül is elmúlik. Ez sok esetben nem igaz, viszont a dadogás gyógyítható, ezért a gyereket ajánlott minél előbb logopédushoz vinni.
A dadogás kialakulását nem lehet egyetlen okra visszavezetni, ám az biztos, hogy a hajlam örökölhető. Sok szakember szerint tisztázatlan eredetű neurológiai eltérésről van szó, amit az érzelmi feszültség, a stressz tovább ronthat. Meghatározó nézet, hogy a dadogás jelenségének lényege maga az izomgörcs, amely a beszédfolyamat felbomlásának hátterében áll. A görcs keletkezhet a légzőizmokban, a hangszalagokat mozgató gégeizmokban és a száj izmaiban, de akár egyszerre mindhárom területen és a beszédfolyamat minden fázisában.
A dadogás sok ember életét megkeseríti: vannak, akik emiatt kerülik a társaságot, depressziósok lesznek, s néhányan még öngyilkosságot is megkísérelnek. Pedig e beszédhiba felnőtt korban is gyógyítható – bár kétségtelen, hogy a lelki gondozást igénylő terápiához sok türelem kell. Az Egyesült Államokban kifejlesztettek már létezik gyógyszer a beszédzavar leküzdésére: a készítmény blokkolja az agyban termelődő dopamint, ez az ingerületátvivő anyag ugyanis túlzott mértékben van jelen a dadogók agyában.
A dadogással küzdő neves emberek sora hosszú. Csak néhány példa: Mózes, Arisztotelész, Démoszthenész, Churchill, illetve olyan színészek mint Marilyn Monroe, Bruce Willis vagy Őze Lajos. De a híres konferanszié Nagy Endre és a humoralista Sándor György is dadogott/dadog a pódiumon kívül.
Magyarországon 1994-ben alakult meg a Démoszthenész Beszédhibások és Segítőik Országos Érdekvédelmi Egyesülete azzal a céllal, hogy a logopédiai alapellátásban nem gondozott beszédhibások, a beszédhibás gyermekek szülei és a segítő szakemberek érdekképviseletét ellássa.
Hogyan segíthetsz rajtuk?
Légy empatikus. Képzeld bele magad az ő helyzetébe. Te mit várnál a másiktól, ha nem tudod kiejteni folyékonyan a szavakat?
Az a legjobb, ha megpróbálsz minél természetesebben viselkedni. Nem röhögcsélsz vagy mosolyogsz a másik beszédhibáján. Nem próbálod meg kiegészíteni, illetve befejezni a mondatait, mert ez még jobban zavarja őt, mint gondolnád. Türelmesen megvárod, amíg befejezi a gondolatát. A szemébe nézel, és azt próbálod kifejezni, hogy türelmes vagy, figyelsz rá, amíg ki nem mondja, amit gondol.
Ha sikerül folyékonyan beszélnie, nem ujjongsz, hogy látod ez most nagyon jól sikerült, mert ezzel csak azt erősíted benne, hogy állandóan minősíted, hogy hogyan is beszél.
Nyugodt és lassabb tempóban beszélj, ezzel is alkalmazkodva a kommunikációs szituációhoz. Ezzel a hozzáállással sokat segítesz neki abban, hogy beszélni merjen.
forrás: facebook.com, nyest.hu
Vissza októberhez
| |
|
|
| |
Világnap:
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.
| |
|
|