Az önkéntesek világnapja
1985-ben az ENSZ közgyűlése december 5. napját jelölte ki, hogy a társadalmak megünnepeljék mindazokat az önkénteseket, akik világszerte áldozatos munkát végeznek a társadalomért.
Mindenfajta önkéntes tevékenységet ünnepel ez a nap, legyen az valamely képesség, vagy karitatív tevékenység felajánlása.
Köszönet, minden aktív önkéntes dolgozónak!
„Tégy az Emberért!”
A közérdekű önkéntes munka olyan tevékenység, melyet a segítők egyénileg vagy csoportosan, rendszeresen vagy alkalmanként, belföldön vagy külföldön hátrányos helyzetű csoportok megsegítése, reintegrációja végett, a társadalmi szolidaritás kifejezése érdekében, személyes elhatározásból végeznek, anyagi ellenszolgáltatás nélkül. A tevékenység közvetlen anyagi haszonnal nem jár annak végzője számára, továbbá az önkéntes nem helyettesítheti a fizetett munkaerőt. Az önkéntes a fogadó szervezet különböző szolgáltatásainak biztosításához, funkcióinak betöltéséhez nyújt személyes segítséget, ezért tevékenysége a fogadó szervezet céljainak megvalósulása érdekében kiemelkedő jelentőségű. Megvalósulhat nonprofit, civil szervezet, vagy állami intézmény, esetleg gazdasági társaságok (cégek, vállalkozások) keretein belül. Az önkéntesség elősegíti a társadalmi beilleszkedést, hozzájárul a szegénység, a kirekesztődés csökkentéséhez, a teljes foglalkoztatottsághoz, és segít környezetünk, közösségünk jobbá tételében. A közérdekű önkéntes tevékenység feltételeit a 2005. évi LXXXVIII. törvény szabályozza.
Hol, miben segít az önkéntes?
- Ételkészítés és -kiosztás nappali melegedőinkben,
- Napközbeni segítség csomagmegőrzőnkben,
- Éjszakai utcai szociális munka Krízisautó szolgálatunknál,
-Segítő munka hajléktalanok idősek otthonában,
- Közreműködés a Fedél Nélkül c. kiadványunk elkészítésében: fotózás, a lap tördelése, technikai kivitelezése, segítség a hajléktalan terjesztőinknek,
- Iskolai előadások szervezése, lebonyolítása, ahol iskolások beszélgethetnek hajléktalan emberekkel, önkéntesekkel, szociális munkásokkal,
- Csoportfoglalkozások, képzések (pl. nyelvoktatás), készségfejlesztő foglalkozások, kulturális programok, kirándulások szervezése, lebonyolítása,
- Jogi, illetve pszichológiai tanácsadás hajléktalan ügyfeleink részére,
- Adományként kapott ruhák válogatása, kiosztása,
- Adományok szállítása saját gépjárművel,
- Segítség munkatársainknak weblapjaink fejlesztésében, naprakésszé tételében, adatbevitel,
- Adminisztratív munkák, statisztikák készítése,
- Tolmácsolás, fordítás, fotózás, videó készítése, vágás, grafikusi munkák, reklámszervezés,
- Rendezvényeinken, demonstratív megmozdulásainkon való részvétel,
- Segítség a Nyitott Házban működő klubjainkban,
- Kampányok, aukciók, jótékonysági rendezvények szervezése, lebonyolítása,
- Újságírás, médiamegjelenéssel kapcsolatos feladatok,
- Orvosok, gyógyászati, pszichológiai-pszichiátriai szaktanácsadók, programvezetők, - mentorok, bevonása mind önkéntesek, mind ügyfelek esetében
- Munkakeresési és -vállalói tréning vezetője, trénere, adósságkezelési tanácsadó (Kulcstartó programunk mellé konkrét időpontban nyújtható tanácsadás)
Ha Te is szeretnél segíteni!
Önkénteseket foglalkoztató szervezetek:
Európai Önkéntes Szolgálat (EVS)
Az Európai Önkéntes Szolgálat révén fiatalok önkéntes munkát végezhetnek egy másik országban, általában kettőtől tizenkét hónapig tartó időtartamban. Az önkéntes munkák széles körét kínálják a különböző résztvevő szervezetek, mindenki megtalálhatja az érdeklődésének leginkább megfelelő tevékenységet kulturális, környezetvédelmi, sport, média és különböző szociális területeken.
Az önkéntes szolgálat ideje alatt a fiatalok intenzív tanulási folyamatnak lesznek részesei, lehetőségük nyílik egy másik ország és kultúra megismerésére, és ezáltal önmaguk, személyiségük fejlesztésére. (Hátrányos helyzetű fiatalok rövidebb időtartamú önkéntes szolgálatot is vállalhatnak..)
Az önkéntes szolgálat ideje alatt az Európai Bizottság támogatása fedezi az önkéntes megélhetési költségeit (étkezés, lakhatás) és szerény mértékű, országonként eltérő mértékű zsebpénzt biztosít.
Magyarországon legismertebb önkénteseket foglalkoztató szervezetek:
Vöröskereszt
Máltai Szeretetszolgálat
by: VEJ
forrás: wikipedia.org, menhely.hu
Vissza decemberhez
|