Szilveszter napja
Az a nap, amelyen a nyugati világ elbúcsúzik az óévtől, I. Szent Szilveszter pápáról kapta a nevét, akit 314-ben választottak a keresztény egyház vezetőjének és 335-ben, éppen december 31-én hunyt el Rómában.
Az ünnep a nyugati kultúrkörben sokáig ide-oda tolódott.
Volt idő, mikor december 24-én ünnepelték, de előfordult, hogy előrecsúszott vízkereszt, illetve a Háromkirályok napjára, január 6-ára, és csak néhány évszázada, 1691-ben XII. Ince pápai döntésével rögzült január elsejére.
A keleti világban ez a nap általában a holdnaptárhoz igazodik.
Babonák, szokások:
- A régi magyar babona szerint, ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni. Tehát hagyj ételt a hűtőben, meg a kamrában.
- Nem szabad baromfihúst enni, mert a baromfi hátrakaparja a szerencsénket.
- A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken - ezek szerint Budapesten, vagy Szegeden is - szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol viszont baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.
- A boldogságot és az életet többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani. Minél gazdagabb, bővebben adagolt a töltelék a rétesben, annál bővebben méri a boldogságot az ég az új esztendőben.
- Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.
- Szerencsepénz elhelyzése a pénztárcában
- Szerencsepogácsa, ami úgy készül, hogy a sima pogácsák egyikének közepébe érmét teszünk, és aki megtalálja, azt éri abban az évben a legnagyobb szerencse. Fontos azonban, hogy a pogácsa még az óévben elfogyjon.
- A lencse, a bab, vagy bármilyen apró szemes étel fogyasztása szerencsét hoz.
- A malac előre túrja a földet, vagyis „kitúrja a szerencsét”, sőt kunkori farkát meg is lehet markolni, így aztán garantálhatjuk a szerencsénket a következő évre.
- Ttilos a mosás, teregetés, mert az valaki halálát hozza.
- Tilos levinni a szemetet, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból.
- Azt tartják, a szilveszteri álom beteljesedik, így ne mulassuk át az egész éjszakát, hanem hagyjunk időt egy jósálomra is!
- Ezen a napon nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük majd a következő évet.
- A szilveszter éjjelén megfájduló fog valaminek a halogatását jelöli, amit már nem szabad tovább görgetnünk az új esztendőben.
- Este szokás az ólomöntés, vagy – ez az egészségre kevésbé veszélyes, ám ugyanolyan hatékony módszer – a faggyúöntés, gyertyaöntés. Az egyiknél ólmot olvasztanak, a másiknál gyertyafaggyút, vagy viaszt. Minkét eljárás azonos. A felmelegített anyagot hideg vízbe öntik, és megnézik, milyen alakot vett fel. Az alakok formák jellegzetességei utalnak a jövendőre, a formák egymásutánisága az időben előre haladó eseményeket vetíti előre.
- Éjfélkor az első óraütéskor elfújják a gyertyát, és csak az utolsó óraütéskor gyújtják meg újra (ekkor durran a pezsgő dugója is!). Aki ilyenkor hátra nézve nem látja meg a saját árnyékát, az bizony megrendelheti a koporsóját.
- Távol lévő szerelmesek ilyenkor egy kicsi pezsgőt öntsenek ki a földre – azért ne a háziak féltett perzsaszőnyegére – mielőtt a többiekkel koccintana, hogy a kedvessel egész évben együtt maradjanak. Egyes hagyományok szerint ez azért is hasznos, mert ha ilyenkor valamit kiöntünk a földre, akkor "dől a lé" egész évben.
Keleti Szilveszterek
Kínában a „Yuan Tan”-nak nevezett új év (munkaszüneti nap 2015-ben február 19 - február 26., február 1-én a kecske éve következik), pontos dátumát a holdnaptárhoz igazítják - a hónapok kezdetét az újhold jelzi.
Ezen a napon minden bejárati ajtót frissen pirosra festenek, mert ebben a kultúrában a piros a szerencse és a boldogság szimbóluma. Jóllehet mindenki készül a szilveszteri és az újévi ünnepre, 24 órára az összes kést eldugják, nehogy valamelyik családtag véletlenül elvágja a kezét.
Ez ugyanis azt jelentené, hogy elvágta a család szerencséjét a következő évre. Piros csomagokkal ajándékozzák meg egymást, nemcsak családtagokat.
A vietnami újév legnépszerűbb neve Tet, hivatalos neve pedig Nguyen-dan, a nyugati naptárban január, vagy február időszakban, a holdnaptár szerint.
A Tet nagyon fontos ünnep, hiszen a mezőgazdasági naptár nem tartogat sok pihenőnapot, de ez pontosan a termény betakarítása és az új gabona vetése közötti időszakra esik.
A vietnamiak hónapokkal korábban készülődnek a szilveszteri ünneplésre, ami több napot ölel fel. Alaposan kitakarítják a házaikat, megtisztítják az ezüst- és rézholmikat, és visszafizetik az összes adósságukat. Daszeik a bambuszból készül fa, melyet piros papiros talizmánokkal díszítenek, és a barackvirág, amit használnak, hogy elűzzék a gonosz szellemeket. Ételeik között a Kumquat, keserű tök, mungóbab kap fontos szerepet.
Az Oshogatsu-nak nevezett japán újév, amikor az összes üzlet, gyár és hivatal be van zárva, a családi ünnepek ideje, a gergely naptár szerint ünneplik december 31-január 4, szilveszter napja január 1. A japánok feldíszítik a házaikat, hogy tisztelegjenek az istenek előtt. Több szimbólumot is használnak. A fenyőág a hosszú életet jelképezi, a bambuszszár a jólétet, a szilvavirág pedig a méltóságot. Hagyományos ételük az Oszecsi, ami főtt tengeri alga konbuval, valamint tálalnak süteményeket, tört édesburgonyát, gesztenyét, párolt bojtorján gyökér és a cukrozott fekete szójabab sem hiányozhat.
Haitin szilveszter január 1. ugyanakkor ünneplik a Függetlenség napját is.
Mindenki új ruhába öltözik, megajándékozzák egymást, és reménykednek, hogy az újdonságok szerencsét hoznak a beköszöntő évben.
A perzsa újév a nowruz, a hagyományos újévi ünnep Iránban, Azerbajdzsánban, Afganisztánban, Indiában, Törökországban, Zanzibáron, Albániában, a kurdok közt és Közép-Ázsia több országában. Egyben Zarathustra követőinek, illetve a muzulmán szúfizmusnak és a bahái hit híveinek ünnepe is. A napéjegyenlőség napján ünneplik.
A noruzt több mint 300 millió ember ünnepli világszerte. Az UNESCO szellemi kulturális örökségének része 2008-tól.
Az asztalokra népenként különböző étkek kerülnek. Például a tészta majdnem minden asztalon ott van valamilyen formában, de tálalnak rizst fűszeres hallal, zöldséges húst és rizst szőlőlevelekben, fűszerezett omlettet spenóttal, búzacsirapudingot, kandírozott mandulát.
forrás: stop.hu, harmonet.hu, queensbotanical.org, silverinternational.mbhs.edu, wikipedia.org, roninfo.hu
Vissza decemberhez
|