A roma kultúra napja
![a roma kultúra napja](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1421252166_34.png)
Minden év első áprilisi hétvégéjén ünneplik meg a Roma kultúra napjait, melyet első alkalommal 1993-ban rendeztek meg.
A Londonban, 1971. április 8-12. között megtartott Első Roma Világkongresszuson az ott jelenlévő, különböző cigány népcsoportokhoz tartozó küldöttek elfogadták, hogy a világ összes cigány származású emberének közös és hivatalos elnevezése a rom többes számú alakja, azaz a roma legyen. Így a romák elnevezés a cigány népcsoportokhoz tartozó emberek közösségét jelenti.
Ezt a napot rendezvényekkel, kiállításokkal, összejövetelekkel ünneplik.
![a roma kultúra napja](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1392551898_96.jpg)
Szentandrássy István festménye
A cigányság Indiai eredetű népcsoport. Eredeti lakóhelyüket az 5-10. században hagyták el. Vándorlásuk alatt szinte minden európai országban megjelentek.
Társadalmi szervezetük alapegysége a nagycsalád, amely nemzetséggé és törzzsé sosem fejlődött. A vándorló karavánok több, egymással laza rokonságban álló nagycsaládból álltak. A romákat jellemzi, hogy anyagi kultúrájuk tárgyait szinte kizárólag készen, másoktól veszik, maguk nem készítik.
![a roma kultúra napja](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1392551898_84.jpg)
Horváth Zoltán alkotása
Az európai szokásoktól merőben eltérő, azaz eredetileg össze nem férő életmódjuk miatt 15. századtól kezdték üldözni őket, a hitleri fasizmus gázkamráiban mintegy ötvenezer cigány lelte halálát.
Ma körülbelül 2 millió a számuk, 1 millió roma él Európában, legtöbben Romániában, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon.
![a roma kultúra napja](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1392551898_31.jpg)
Kovács József Hontalan Tükörfotográfiák című könyvéből:
"Minden igazi irodalmi mű tiltakozás a romlott erkölcsök ellen. A hazugság, az erőszak ellen. Mert eredeti műalkotások érzelmileg közelítik egymáshoz a különböző népeket. Művészet, irodalom a különböző népek azonosságtudatát fejezi ki. Magas szellemi fokon elmondani azonosságom lényegét."
Folklórjuk gazdag és változatos. Elemeit a vándorlás során érintett országok, ill. a letelepült csoportokat körülvevő népek folklórjából vették át.
![a roma kultúra napja](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1392551897_27.jpg)
Vojake Save táncegyüttes és Phralipe együttes
Népzenéjük szinte országonként más és más, zenéjük és nyelvük is asszimilálódott a környezethez. Hagyományukban viszonylag kevés az eredetinek tekinthető cigány folklór. Eredetibb zenét és főleg zenélési stílust tekint magáénak az ún. oláhcigányok rétege, dalaikat cigány-magyar vegyes szöveggel éneklik. A cigány népzene kimondottan vokális zene, igen népszerű a gitárral, köcsögdudadával, kanállal kísért többszólamú éneklés.
A cigányzene népies stílusú zene, a 15.sz. végén bukkantak fel először a cigányzenészek. Hangszereik a legkorábbi források szerint lantféle pengető hangszerek, vonóshangszerek, cimbalom, Magyarországon a cigányzenekarok a 18. sz. második felében alakultak ki. Az első ismert igazi cigánybanda a Czinka Pannáé, a nevezetes 18. századi női cigányprímásé volt.
A 19. században főleg a külföldiek szemében (idelátogató más országbeliek, illetve az idegenben fellépő híres cigányzenekarok révén) a magyar zene jószerivel egyet jelentett a cigányzenével. A valóság viszont a cigányzenészek nem csak autentikus cigányzenét és magyar népzenét játszottak, hanem a kor divatjának megfelelően keringőt, mazurkát, polkát stb. Ennek ellenére hazai megítélésük eléggé vegyes volt: így pl. Liszt Ferenc is szóvá tette, hogy nem feltétlen tartja nagyra zenéjüket, mások szerint pedig egyenesen felháborító az, hogy a cigányzenét a magyar zenével azonosítják.
Kézművességük a fafaragás, kosárfonás.
forrás: fszek.hu, ckke.hu, hetedhethatar.hu
Vissza áprilishoz
|