A fájdalomcsillapítás világnapja
![Fájdalomcsillapítás világnap](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1417963994_31.png)
A fájdalomcsillapítás világnapja 1975 óta, az Unesco határozata értelmében október 1-e. Ezen a napon tulajdonképpen a narkózis kezdeti lépéseire emlékezünk.
Hippokratész szerint „a fájdalom a szervezet házőrző kutyája”, „a fájdalom csillapítása pedig - isteni dolog”.
Arisztotelész szerint: „ Minden ember meghal egyszer, azonban az orvos kötelessége, hogy a beteg szenvedését, fájdalmát enyhítse.” .
Az IASP hivatalos definíciója szerint: „egy kellemetlen szenzoros és emocionális élmény, amely összefügg aktuális vagy potenciális sérüléssel, vagy azok keretében leírható”
Mi is a fájdalom?
Kellemetlen érzés, amely arra készteti a szenvedőt, hogy hagyja abba azt, ami a fájdalmat okozza, és pihentesse az érintett szöveteket. Az ilyen kényszerpihenő elősegíti a sérült szövetek gyógyulását is. Másrészt a fájdalom korai figyelmeztető rendszerként is működik, amely arról tájékoztat bennünket, hogy betegség van a szervezetünkben.
Mit is alkalmazhatunk ellene?
Fájdalomcsillapítás több módon is történhet, természetes gyógynövényekkel, mesterséges pirulákkal, akupunktúrával, műtéti beavatkozással, terápiával, vagy egyszerűen, a kiváltó körülmény megszüntetésével.
Narkotikum: kábítószer, fájdalomcsillapító, altatószer.
Milyen színű a fájdalom?
A pszichológusok régóta tudják, hogy összefüggés van a színpreferencia és a lelkiállapot között. Az egyik legismertebb ilyen lélektani felmérő eszköz a pillanatnyi lelkiállapot megállapítására használatos, úgynevezett Lüscher teszt, mely tanulmány 1949-ben jelent meg először, lefordították 27 nyelvre és azóta is tökéletesítik.
A vizsgált személynek egy listáról ki kell választani, hogy milyen fájdalomtípus hasonlít leginkább az érzésére és hatos skálán értékelni kellett a fájdalom erősségét. Ezután kiválaszt a nyolc szín közül kettőt: az egyik szín a fájdalomnak, a másik a fájdalommentes állapotnak felel meg.
![Fájdalomcsillapítás világnapja - LÜSCHER Diagnostik](//szerkeszto.gportal.hu/portal/szerkeszto/image/gallery/1404647518_12.jpg)
A kiválasztott színekből aztán az orvos értékeli a beteg állapotát.
A valós eredetű erős fájdalmat érzők általában pirosnak, barnának, a nagyon erőset érzők feketének, a pszichés eredetű fájdalomban szenvedők viszont élénk lila vagy sárga színűnek "látják" szenvedésüket – erről számoltak be kutatók a Pszihologicseszkij Zsurnal című orosz lélektani szakfolyóiratban.
forrás: fájdalom.dnr.hu, wikipedia.prg, hvg.hu
Vissza októberhez
|