Szabaduló szobák éjszakája

A szellemi csapat activity játékok éjszakáját, hagyományteremtő céllal 2014. augusztus 1-én rendezték meg először, s azt tervezték, hogy évente két alkalommal szerveznek majd ilyen, méltán nagy érdeklődésre számító eseményt.
2018-ban az országos SZABADULÓSZOBÁK ÉJSZAKÁJA program listája. Résztvevő szobák
Ezen a napon országszerte hosszabbított nyitva tartással, és 50% kedvezménnyel vár minden érdeklődőt, négy vidéki, és sok budapesti szabadulós játék helyszín. Ne felejtsd el a promóciós kupont kitölteni!
Az esemény célja a szabadulós játék, mint szórakozási forma népszerűsítése, az aktív pihenés megteremtése.
A játékot Gyurkovics Attila indította még 2011 júniusában, és hamarosan olyan népszerűvé vált, hogy három-négy hétre előre kellett helyet foglalni, ha valaki játszani akart.
Minden kiszabadulós játék alapkoncepciója nagyon hasonló:
- egy zárt ajtajú szobából, szobarendszerből kell kiszabadulni,
- 60 perc alatt,
- rejtvények megoldásával,
- lakatok, számzárak nyitásával.
A kerettörténet helyszíne lehet bankrablás, szökés a börtönből, atombomba semlegesítése, mozifilmforgatás, eltűnt személy keresése, szökés a bordélyházdól, ... különböző korokban.
Már megközelítőleg 100 ilyen szoba működik Magyarországon, zömében Budapesten, egyre terjed külföldön is. Többek között Barcelonában, Madridban, Bécsben, Münchenben, Berlinben, Párizsban, Londonban, Sanghajban, és a tervek szerint nemsokára már Amerikában is kipróbálhatják magukat a szabadulni vágyók.
A kijutáshoz intelligenciára és csapatmunkára van szükség, ugyanis a helyiség minden sarka, minden tárgya egy "kulcs", mely közelebb visz a szabadsághoz.
Egy visszaszámláló órán látják a játékosok, mennyi idő van még hátra.
Itt folyamatosan koncentrálni kell, ha egy csapat teljesen elakad, kap némi támogatást a játékvezetőktől, ami tovább visz a megfejtéshez.
A játék története:
Gyurkovics Attila indította el a ParaParkot, még 2011 júniusában, és a dolog azonnal robbant. Mivel egy ilyen ötletet nem lehet levédetni, Gyurkovics is csak a saját játékkoncepcióját és annak elemeit tudta levédeni, magát a szabadulós játékot nem.
Gyurkovics Attila mindenhol elmondja, hogy neki nem is annyira a játék, mint inkább a flow-élmény megteremtése volt a fontos.
Nagy hatással volt rá a magyar származású chicagói professzor, Csíkszentmihályi Mihály munkássága, illetve az általa kidolgozott flow-elmélet. Csíkszentmihályi a kutatásai alapján arra jutott, hogy az ember nem a passzív semmittevésben a legboldogabb, hanem akkor, ha éppen valamit csinál, ami teljesen magával ragadja. Gyurkovics ezt az élményt szerette volna megalkotni, és úgy érzi, sikerült is.
Elmondása szerint 98 százalékban pozitív visszajelzéseket kapnak, és még azokat is magával ragadja a játék, akik fanyalogva érkeznek hozzá. Összeveszés a csapattársak között szinte soha nincs, ami szerinte annak köszönhető „hogy a játékosok valóban flow-ban vannak”. A másik fontos szempont a csapatélmény volt. Egyedül itt sincs esély kijutni, de még a ketten érkezők 70 százaléka is bent marad. A 4-6 főből álló csapatok többsége azonban végül megoldja a feladványokat.
Az első pálya megalkotásakor az lebegett a szeme előtt, hogy a játék ne legyen se túl nehéz, hiszen akkor nincsen pozitív visszajelzés és élmény, se pedig nagyon könnyű, mert akkor szintén elvész a siker. Az ötlettől a megvalósításig másfél év telt el, és a legnehezebb azt volt kikísérletezni, hogy ne sikkadjon el semmilyen, a kijutáshoz fontos információ. Gyurkovics először 40 perces játékokra gondolt, de a tesztelésen hamar kiderült, hogy ez kevés – így alakult ki a standard 60 perc. A tesztelésen még a csapatok 80 százaléka nem jutott ki, így módosítottak néhány dolgon, és így alakult ki a mostani arány.
A szabadulós játékra egyébként azért is kaptak rá a turisták, mert abszolút nyelvfüggetlen, csak logikai feladványok vannak, amikhez nem kell ismerni semmilyen nyelvet. Náluk már indiaitól kezdve ausztrálon át mexikói turistáig szinte mindenki megfordult. Három pályájuk van: az egyik egy pszichiátriát imitál, a másik egy ódon lakást, a harmadik pedig Rabbit Hole névre hallgat, és az Alice Csodaországban történet alapján dolgozták ki, utóbbi a legnépszerűbb, a foglalások 70 százaléka erre a pályára jön.
Gyurkovics Attilának már vannak pályái Barcelonában, Madridban, Zágrábban, idén pedig Amerikában szeretne terjeszkedni. De őt keresték meg először a londoni és a sanghaji pályák építői is. Bécsben két pálya üzemel, most indul a harmadik, és mind magyar.
Magyar érdekeltségű pálya van Berlinben és Párizsban is, Maldrik Tamás, az Exitpoint vezetője szerint a külföldiek félnek hozzányúlni egy ilyen sikeres dologhoz, és inkább megveszik a franchise-t.
by: VEJ
forrás: locked.hu, szabaduloszoba.hu, index.hu
|