Disable Ctrl Key, Right click and F12
| |
|
|
Tapintható tárgyak listája
Régészeti kiállítás
1. terem - Őskor 1.
Pattintott kőeszközök és agancsból készült csiszolt vadászeszközök eredeti technikával készült másolatai.
Barlangi medve combcsontjából készült fuvola hangja.
2. terem - Őskor 2.
Több mint 6000 éves újkőkori ház valós méretű rekonstrukciója, Berettyóújfalu-Herpályról.
Rézkori sírban talált kocsimodell másolata Budakalászról.
Szarvasagancsból készült kapa, szigony és hálókötő tű: az újkőkori élelemtermelés, vadászat és halászat eszközei.
3-4. terem - Bronzkor
Kézzel formált, hosszú nyakú füles edény, nyakán bütykös, hasán ferde bordadísszel. Krisztus előtt 17-15. század. Középső bronzkor időszaka
Bronzkard másolata a hajdúsámsoni kincsből. Tömör markolatú, két élű ívelt pengéjén spirál motívumú díszítéssel. Krisztus előtt 16-15. század
Bronz karspirál vagy kartekercs, feltehetőleg a védő felszerelés része lehetett. Krisztus előtt 16-15. század
Bronz harci csákány, a bronzkor középső harmadának (Kr.e. 17-14. század) legfontosabb fegyvere.
Bronz nyakperec vagy torques, elsősorban a Dunántúlon előkerült kincsleletekből és temetőkből ismert.
Szív alakú bronz csüngő, feltehetőleg melldísz része volt egy nyakláncon. Kr. e. 15 század
Korong alakú bronz csüngő, felületén kereszt alakú bordadísszel. Kr. e. 16. század
5. terem - Vaskor
Arany lemezből készített geometrikus díszű diadem másolata. Krisztus előtt 8. század
Halstatti geometrikus díszítő elem.
Bronz vadkan szobrocska másolata. Kelta. Kr. e. 3. sz
Bronz őz szobrocska másolata. Kelta Kr. e. 3 sz.
Az alföldi Mezőkeresztes- Zöldhalompusztán, egy halomsírból előkerült, nagy technikai tudással, arany lemezből domborított szarvas, feltehetőleg egy fejedelmi pajzs dísze lehetett.
Ugyanerről a lelőhelyről, az aranyszarvas mellett, vékony, arany drótszálakból mesterien font vastag lánc is előkerült, bizonyítva a szkíta aranyművesség magas színvonalát.
6. terem - Római kor
Egy római kétosztatú erődkapu egyik átjárójának, vasalással erősített, fából készített kitárt kapuszárnya.
Ballista, a feszített kötélcsomó rugalmasságát, torziós erejét felhasználó, kőgolyókat kivető hadigép rekonstrukciója.
Egy római út szerkezete: alul kutyafej nagyságú tört kőből gondosan rakott alapozás, azon kőtörmelék, majd kavics és végül a finom kavicsba ágyazott kőlapok.
A felmenő kőfalra favázas szerkezetű agyagtéglával kifalazott falat emeltek. Ez alatt változatos falszövettel rakott öntötthabarcsos technikájú alapfal helyezkedik el.
A lakóhelységek melegítését fűtőcsatornás rendszerű falfűtéssel oldották meg.
A helységek padlója, az esetek túlnyomó részében, un. terrazzo, öntött, beton szerű padozat volt.
A rómaiak ételeik ízesítésére sokféle fűszert használtak: bazsalikomot, borsmentát, kakukfüvet, ánizst, szegfüszeget, hagymát, fokhagymát stb.
Szarmata nő ruhájának anyaga vadselyemből készült. A germán nők és férfiak a sávos szövésű gyapjúköpenyt viselték, amihez a férfiak gyapjúposztó nadrágot hordtak. A római kereskedő köpenye durva szövésű gyapjúszövetből készítették.
Tropaeum, zsákmányolt fegyverekből, a csatatéren összeállított győzelmi emlékmű.
7. terem - Hunok, germánok
Hunkori fejedelem arany nyakperec másolata. 5. század
Longobard (germán) nő ruháját a két vállon összetűző aranyozott ezüst kapcsolótű (fibula), a felső végén állatfejjel. A tűszerkezet a hátoldalon volt. Másolat. 6. század
Bepecsételt díszű Gepida edények másolatai a korai népvándorlás korából.
Két kerek formájú szemcsés, egymáshoz csiszolt kőlapból kialakított kézi hajtású malommal végezték a gabona őrlését.
A koraközépkorban termesztett gabonák közé a búza, köles és az árpa tarozott.
A lovas íjász harcmodor jellegzetes fegyverének a visszacsapó reflex íjnak és a három élű vas heggyel ellátott nyílvesszőnek a rekonstrukciója.
8. terem és folyosó - Avarok
Avar kori, germán típusú arany csat, másolata szalagfonatos mintával. 6. század vége
Avar kori bizánci típusú arany mellkereszt másolata, egykoron üveglap betétekkel. 7. század
Avar fejedelem övének áttört, arany szíjvége, a rekeszekben egykoron üveglapdíszek voltak. Másolat. 7. század első fele
Avar fejedelem övének csat alakú arany verete, középen kőbetét nyomával. Másolat. 7. század első fele
Avar fejedelem arany gyűrűje. Másolat. 7. század első fele
Emberalakos, áttört bronz korong másolata avar női sírból. 8. század
Bronzból öntött, indákkal áttört nagyszíjvég másolata avar férfi sírjából. 8. század
Vadkanfejben végződő, öntött bronz nagyszíjvég másolata avar kori férfi övéről. 8. század
Rovásírás egy avarkori csont tűtartóról.
Középkori kiállítás
1. terem
III. Béla temetésekor használták az ezüst, görög keresztekkel díszített halotti korona eredetijét. A lelet az Árpád-házi királyok koronázó és temetkező helyén, Székesfehérváron feltárt vörösmárvány koporsóból származik.
A XII. századi magyar műhelyben készült korpusz a szenvedés és a halál felett győzedelmeskedő Megváltót ábrázolja. Körmeneti keresztként használták. (másolat)
IV. Béla király által a XIII. században betelepített kunok nomád harcmodort követtek. Az egy darabból kovácsolt, félgömb alakú, csúccsal ellátott sisak a közép-ázsiai fegyverművesség hatását mutatja.
A kun kengyel formája a kelet-európai sztyeppén élő népek típusát követi (másolat)
Bekarcolt hullámvonalkötegekkel díszített kora Árpád-kori fazék másolata. Agyaghurkákból, kézzel hajtott fazekas korongon építették fel a félkész fazekat is.
Pálmalevelekkel - ún. palmettákkal - díszített kőfaragvány töredéke a Szent István által alapított veszprémi püspökség XI. századi székesegyházából.
2. terem
(Nagy) Lajos aranyforintjának másolata a hátlapon Szent László képével.
Az Anjou királyok verettek először aranypénzt a magyar királyságban. I. (Nagy) Lajos aranyforintján Szt. László mint az ország védőszentje jelenik meg. (másolat)
Károly Róbert király harmadik kettőspecsétjének előlapján az uralkodó trónon ülő alakja, hátlapján az Árpád-ház kettős keresztje és az Anjouk liliomos - sávos címere látható. (másolat)
III. Béla 1181-ben kiadott oklevele, melyben elrendelte, hogy a királyi udvarban az ügyeket írásba foglalják. Az ekkor kialakult kancellária működését Nagy Lajos király fejlesztette tovább.
Az Anjou királyok székhelyéről, Visegrádról származik a baldachinnal (díszes tetővel), többféle kőből faragott gótikus stílusú falikút. (rekonstrukció)
Kolozsvári Márton és György testvérek bronzszobra Sárkányölő Szent Györgyöt ábrázolja. Korának kiemelkedő művészi és technikai színvonalát képviselő szobor eredetije a prágai várban látható.
3. terem
Legjelentősebb középkori hadvezérünk, Hunyadi János kormányzó gyulafehérvári síremlékét Szapolyai (I.) János király állíttatta 1534-ben, melynek oldallapja a török és magyar sereg összecsapását ábrázolja.
5. terem
Mátyás királyt babérkoszorús profilképen, Beatrix királynét fátyollal ábrázoló portréérmek itáliai minták alapján olasz mester keze nyomán, Mátyás reneszánsz udvarában készültek.
A Hunyadi család címere egy balra forduló, csőrében aranygyűrűt tartó hollót ábrázol.
Vaskarikák egymásba kapcsolásával kialakított sodrony-szövet rekonstrukciója. Ezzel a technikával kialakított védőruházat óvta a harcos testét a szablyavágásoktól, de kényelmesebb mozgást biztosított a merev páncélnál.
A tollas buzogány közelharcban lovasok által használt fegyver, később rangjelző hatalmi szimbólummá vált.
A fát őrző oroszlán alakjával díszített kályhacsempe a XV. század második felében készült, a kőszegi várból került elő.
Ugyanazt a motívumot egyszerűbben, kevésbé aprólékosan ábrázoló kályhacsempe Nagymágocsról, a XVI. századból. A leletek a kályhák egyre szélesebb körű elterjedéséről tanúskodnak.
Vitéz János nagyváradi püspök majd esztergomi érsek Mátyás király humanista nevelője volt, 1471-ben Mátyás ellen összeesküvést szervezett és kegyvesztett lett. Nem sokkal később 1472-ben halt meg. A gótikus jellegű vörösmárvány sírkő körbefutó felirata humanista betűtípussal készült, töredékei az esztergomi Szent Adalbert székesegyház romjai közül kerültek elő.
6. terem
A Báthori család megrendelésére itáliai mester által hazánkban készített templomi ülőpad a korai reneszánsz stílus jegyeit hordozza. (rekonstrukció)
Felül: a Báthori család tölgyfából faragott sárkányfogas címere
Balra: faragott szegélydísz "szívléc" és fonás mintával
Alul: Kentaurt ábrázoló intarzia részlet
Jobbra: az ülőpad háttámlájának intarzia betétdísze, perspektivikusan ábrázolt ajtókkal
7. terem
A XVI. század végén készült fedeles kanna palástjának domborított részlete. A bibliai tékozló fiú történetéből a disznók őrzését mutatja be.
Habánok készítette ónmázas fajansz kerámiák:
széles peremű tál, sokszögletű palack levehető kupakkal, körte formájú boroskancsó.A habánok német ajkú "újkeresztyének" a XVI-XVII. században anabaptista vallásuk miatti üldözések elől meneküve telepedtek le Magyarországon.
Aranyozott ezüst fedeles kanna másolata domborított növényi díszítéssel.
8. terem
Az utolsó erdélyi fejedelem, Apafi Mihály uralkodása alatt kerültek kibocsátásra ötvenszeres, sőt százszoros súlyú aranyforintok is. Ezek a pénzek nem a napi pénzforgalom szármára késszültek, hanem ajándékozás céljából. Hasonló céljuk lehetett a félhold, hatszög alakú lapkákra vert tízszeres dukátcsegelyeknek is (csegely szó jelentése:szabálytalan alakú érme).
forrás: hnm.hu
Vissza
| |
|
|
| |
Világnap:
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.
| |
|
|