A mellrák elleni küzdelem világnapja minden évben október 1.
Az ünnep célja az, hogy felhívja az emberek figyelmét a betegség korai felismerésének fontosságára, valamint arra, hogy ennek érdekében mit kell megtenni önmagunknak.
Először 1991-ben használták a rózsaszín szalagot a mellrák túlélői, amit a Susan G. Komen Alapítvány adott ki.
Azóta a világ minden táján ez a szimbóluma a mellrák elleni küzdelemnek.
Később kiadták a kék szalagot is 1996-ban (John W. Nick Alapítvány), hogy felhívják a figyelmet arra, hogy férfiak is megbetegedhetnek mellrákban.
A szalagok a reményt szimbolizálják, a félelem leküzdését segítik, s akik viselik a szolidaritásukról tesznek bizonyságot.
Az emlőrák a nőknél a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatféleség.
Magyarországon évente körülbelül 5000-6000 új emlőrákos beteget fedeznek fel, és kb. 2000 nő hal bele a betegségbe.
Az emlőrák 50-65 év között a leggyakoribb, de ma már a fiatalabb nőket is érinti. S bár a férfiaknál meglehetősen ritka a melldaganat, mégsem példa nélküli.
Árulkodó jelek
Az emlőrák többnyire fájdalom nélküli, s éppen ez az,ami a betegeket megtéveszti és ami miatt sokszor már későn fordulnak orvoshoz.
Mindenkinek tanácsos az orvost haladéktalanul felkeresni, amikor az emlőben csomót tapint, az emlőbimbó behúzódik, az emlő bőrén behúzódást észlel, vagy az emlőbimbón ekcémának tűnő elváltozás jelenik meg.
Ha az emlő bőre - a másikhoz képest - duzzadttá, keménnyé, illetve pirossá válik, ha az emlőbimbóból véres váladékozást észlel, ha a hóna alatt csomót tapint.
Az emlőrák kezelése általában annál hatékonyabb, minél korábban ismerik fel a daganatot.
Az emlőrák korai felismerésének legfontosabb módja az önvizsgálat és a szűréseken való részvétel.
Mammográfia
A mammográfia az emlő szövetének biztonságos, alacsony sugárterheléssel járó röntgenvizsgálata.
Már akkor képes az emlőtumor kimutatására, felismerésére, amikor a szövettöbblet tapintással még nem észlelhető.
A mammográfiás vizsgálat során 2 röntgenfelvétel készül mindkét emlőről. A vizsgálat
alatt az emlőt összenyomják, így az emlő teljes állománya ábrázolhatóvá válik.
Önvizsgálat
A minden hónapban végzett önvizsgálat segít a kóros szövettöbblet korai felismerésében. Az önvizsgálatot a menstruáció utolsó napja utáni 6-7. napon végezzük, menopauza után pedig minden hónap azonos napján.
Minden nőnek gondot kell fordítania emlőinek rendszeres vizsgálatára. Az emlők rendszeres önvizsgálata mellett nem nélkülözhető a mellek orvossal történő átvizsgálása és 45 év fölött 2 évenként mammográfiás vizsgálaton való részvétel.
A betegség korai felismerésében segítséget nyújt a springrmed.hu oldalon leírtak, amit ajánlok mindenki figyelmébe!
Valamint nézzétek meg ezt a videót, miszerint bármilyen rákbetegség heteken belül gyógyítható!
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.