1982-ben idult útjára a Kihívás napja, mely a sportolásra buzdító kezdeményezés és hamar meghonosodott szerte a világban, hazánk 1991-ben csatlakozott.
A célja az, hogy kedvet teremtsen a mozgáshoz, az egészséges életmódhoz - olimpikonjaink is támogatják ezt az országos eseményt.
Az első ilyen rendezvény Kanadában volt, ahol két szomszédos város vezetői elhatározták, hogy egy egész napos verseny keretében döntik el, melyikük városa a sportosabb.
A verseny eldöntéséhez 0 órától este 9-ig folyamatosan számolták, hányan végeznek aktív testmozgást legalább 15 percen keresztül.
Hazánkban eddig összesen 1596 település vett részt a vetélkedésben, melyet májusban rendeznek meg, változó napokon.
2018-ban a versenyben részt vett falvak és városok lakói egyetlen nap alatt több, mint 57 millió perc testmozgást végeztek.
2019-ben május 29-én rendezik a Kihívás Napját.
Az eseményen 0 és 21 óra között sportolhatnak majd a résztvevők, a nap végére pedig kiderül, melyik Magyarország legsportosabb települése.
Munkahelyi csapat: április 29., Mindenki más: május 20.
Sokat töprengtem azon, vajon miért nem szánunk elég időt naponta a testmozgásra?
Megnéztem pár videót, ahol csini csajok égetik a zsírt ezerrel, kigyúrt pasik végeznek hasgyakorlatokat könnyedén, órákon át, s rájöttem, oly nagy a távolság a nagyon edzett és a nem sportolók között, hogy az utóbbi reménytelennek tartja a szakadék átívelését.
Akkor elhatároztam, keresek egy olyan videót, ami
- max 10 perc,
- teljesen hétköznapi ember mozgását rögzíti,
- bármely korosztály végrehajthatja,
- nem igényel sportszert,
- otthon elvégezhető,
- a nap bármely szakában.
A kutakodásomnak ez lett az eredménye:
Az én egyéni kihívásom, hogy naponta rászánom a 10 percet eztán a mozgásra.
Ha kedved támad, végezd Te is, mert könnyű, mert magad választod, mert az EGÉSZSÉGED ENNYIT MEGÉR!
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.