A méltányos kereskedelem (fair trade) világnapja
2002 óta minden május második szombatján világszerte megemlékeznek e kereskedelmi rendszerről, melynek fő célja, hogy felhívja a figyelmet a fejlődő országokbeli termelők hátrányos helyzetére illetve a fenntartható fejlődésre.
Mi a fair trade (méltányos kereskedelem)?
A méltányos kereskedelem (fair trade) az a kereskedelmi kapcsolat, amely párbeszéden, tiszteleten alapul, átlátható és nagyobb egyenlőségre törekszik a nemzetközi kereskedelemben. Hozzájárul a fenntarthatósághoz azzal, hogy a hátrányos helyzetű, különösen a "Dél" termelői számára, jobb kereskedelmi feltételeket kínál és biztosítja alapvető jogaikat. FINE*
Mi a fair trade célja?
A hagyományos nemzetközi kereskedelem gyakorlatának megváltoztatása annak érdekében, hogy ne nőjön a szakadék a fejlett és fejlődő országok között, hanem a szegény régiók termelői is tisztes jövedelmet keressenek munkájukkal és folyamatos fejlődéssel javuljanak az esélyeik a nemzetközi versenyben.
Milyen előnyei származnak a termelőknek?
Magasabb jövedelem és életszínvonal
Jobb piacra jutási esélyek
Magasabb felvásárlói árak
Hosszútávú kereskedelmi kapcsolat
Nők egyenjogúsága
Védelem a gyermekek kizsákmányolása ellen
Emberi jogok érvényesítése
Miért jó a vásárlónak?
- kiváló minőségű terméket vásárol
- egészségre káros anyagtól mentes terméket kap
- vásárlásával a társadalmi igazságosság mellett szavaz
- génmódosítás (GM) nélküli terméket kap
- támogatja a kereskedelmi lánc leggyengébb érdekérvényesítő képességgel rendelkező tagját
- vásárlásával segíti a Millenniumi Fejlesztési Célkitűzések elérését (MDGs)
- az előállítás módja garantálja az élőhely- és fajtamegőrzést
- segély helyett esélyt ad a termelőknek, hogy méltóságban éljenek.
Minden fair trade termék bio?
Mivel a "bio" minősítés feltételei nagyon szigorúak, nem minden termelő tudja teljesíteni őket már a fair trade rendszerbe való belépésekor (főleg a kisebb területtel rendelkező, szegényebb termelők). Ők szakmai segítséget, anyagi támogatást kapnak, hogy minél gyorsabban át tudjanak állni bio-termelésre (a fair trade minősítésnek nem feltétele a biominősítés, de a bio termelésre való törekvés igen!). Ezért van, hogy a fair trade termékek egy része nem viseli még a "bio" logót.
Mi biztosítja a fair trade termékek hitelességét?
Egy nemzetközi szervezet (FLO - Fair Trade Labelling Organisation) állapítja meg azokat a feltételeket, ami alapján egy termelőszövetkezete jogosultságot nyer a fair trade minősítésre. A termelő regisztrálja magát az FLO-nál és ezzel engedélyt kap a nemzetközi fair trade védjegy használatára.
Honnan tudom, hogy tényleg jó helyre kerül a pénz?
Az átlátható, visszakövethető kereskedelmi kapcsolatok biztosítják ezt. A termelőszövetkezetek egy egészséges alternatívát nyújtanak a nagyméretű gyárak embertelen munkakörülményeihez képest, ahol a védtelen dolgozók a minimálbért sem keresik meg és a profit nagy része a körülmények javításában nem érdekelt külföldi befektetők vagy helyi elit kezébe vándorol. Közös erővel a dolgozók kedvezőbb feltételekhez jutnak a hitel, az eladási ár és a nyersanyagok költségei tekintetében. Így többet keresnek, a profitot pedig egyenlő arányban osztják el, sokszor visszaforgatják közösségi fejlesztési projektekbe és kórházakat, iskolákat, csatornarendszert, stb. építenek belőle.
Hogyan működnek a termelőszövetkezetek?
A termelőszövetkezet egy demokratikus elveken alapuló, profitorientált szervezet. Célja mégsem a profit vagy a befektetők hasznának maximalizálása, hanem hogy a munkahelyen is érvényt szerezzen a polgárokat megillető alapvető jogoknak és kötelességeknek. Elvei: egy fő - egy szavazat egyenlőség; szabad hozzáférés az információhoz (pld. átlátható könyvelés); szólásszabadság; források és bevételek igazságos elosztása; nők részvétele. A termelőszövetkezet tulajdonosai lehetnek a benne dolgozók, nem lehetnek viszont külső részvényesek, alapítók kis csoportja, partnerek. Felső vezetők és alkalmazottak azonos tulajdonhányaddal rendelkeznek, és a profitból/veszteségből is egyenlően részesednek.
Kaphat-e magyar termelő fair trade minősítést?
A fair trade kifejezetten a déli országok termelőinek és lakosságának támogatására jött létre, azért, hogy a segélyekre utaltság helyett biztosítani tudják saját megélhetésüket. A feltételek között rengeteg olyan szerepel, ami egy magyar termelő esetében furán hangzana: nem alkalmazhat rabszolgamunkát, sem gyermekmunkát, fair trade prémiumból iskolát, ivóvízhálózatot, egészségügyi intézményeket kell létesíteniük, stb.
Ismert, hogy a magyar termelők helyzete is nehéz, hiszen ugyanazokkal a gazdasági nagyhatalmakkal kell küzdeniük, mint a déli termelőknek. A fair trade szervezetek annyit tudnak a magyar gazdák érdekében tenni, hogy az itthon is termelt áruknak nem teremtünk fair trade konkurenciát (pl. méz és bor). Az itthon termelt áruk méltányos kereskedelmének kulcsa a TE tudatos vásárlásod!
Kik és hogyan közvetítenek a kereskedelmi folyamatban?
IMPORTŐRÖK: közvetlen kapcsolatban állnak a termelőszövetkezetekkel, így az eladásokból keletkező haszon is közvetlenül jut el a termelőkhöz és a közösségeikhez.
Mindig méltányos árat fizetnek a termékekért, akkor is, ha a világpiaci ár leesik.
Hitelt biztosítanak a termelőknek, ami segít elkerülni a csődöt az aratások közötti időszakban.
A bio-termelés támogatásával hosszú távon alapozzák meg a termelőgazdaságokat, miközben védik a közösségeket, a környezetet és a fogyasztókat a vegyszerektől.
Kölcsönös bizalmon és tiszteleten alapuló hosszú távú kereskedelmi kapcsolatra törekszenek.
Milyen termékcsoportokat érint a méltányos kereskedelem?
VÉDJEGYES termékek: Kávé, tea, kakaó, nádcukor, csokoládé, banán, méz, bor, rizs, gyümölcslevek, szárított és friss gyümölcsök (banán, narancs), sportlabdák,focilabda, virágok.
További termékek: kézműves, dekorációs termékek: kiegészítők, ékszerek, textíliák, kerámiák, fonott kosarak. Több mint 800 termék.
Mindezekről részletesen olvashatsz honlapunkon a Termékek/Termékfélék menüpont alatt.
Mennyibe kerül egy-egy termék? Többe kerül? Miért?
A gazdaságos-akciós csokikhoz és kávékhoz képest drágább. Ha a biotermékeket nézzük, melyek előállítása többe kerül vagy a speciális, minőségi kávékat és teákat (a fair trade termékek ebbe a kategóriába tartoznak), az ár néha alacsonyabb a jelenleg kapható termékek áránál.
Mely országok kapcsolódnak be a fair trade rendszerbe termelőként?
Összességében Afrika, Ázsia, latin-Amerika 50 országából 420 termelőszövetkezet vesz részt a termékek előállításában,mintegy 800.000 farmer és munkás család számára biztosítva tisztes megélhetést.
Mely országok kapcsolódnak be a fair trade rendszerbe fogyasztóként?
Ausztria, Belgium, Kanada, Dánia, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Olaszország, Írország, Japán, Luxemburg, Hollandia, Norvégia, Finnország, Svédország, Svájc, USA, Mexikó, Ausztrália, Új-Zéland, Csehország, Szlovákia, Bulgária, Lettország, 2005-ben MAGYARORSZÁG!
Mekkora részét teszi ki a nemzetközi kereskedelemnek?
0.35 százalékát!
Védjegyes termékekből 2008-ban z 2,2 milliárd euró forgalmat jelentett, 70 országot érintve.
A WFTO tagjai által keletkezett orgalom 2 milliárd USA dollár,
azaz 3,5 milliárd euro volt.
forrás: fairvilag.hu
Oldal tetejére
Vissza májushoz
|