A tuberkulózis (TBC) elleni küzdelem világnapja
1882-ben Robert Koch ezen a napon jelentette be a TBC kórokozójának felfedezését..
Ennek emlékére az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization - WHO) március 24-ét a TBC (Tuberkolózis, Gümőkór) elleni küzdelem világnapjának nyilvánította.
A gümőkór vagy tuberkulózis egy olyan fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és ami leggyakrabban a tüdőt támadja meg, de megtámadhatja a központi idegrendszert agyhártyagyulladást okozva, a nyirokrendszert és a vérkeringést, amelyek fő terjedési útvonalai is.
Különösen sok áldozatott szedett Magyarországon a morbus hungaricusnak is nevezett népbetegség a századelőn, amikor a rosszul táplált, szegény rétegekben tömegesen pusztított. Fokozatosan hozta meg a TBC elleni szívós és kitartó küzdelem az eredményét.
A tbc-ben elhunyt betegek száma ~1,5 millió világszerte a WHO jelentése szerint, a felmérés 204 ország adatait közli.
A szegénység, a háborúk és a migráció a főbb okai a tbc elterjedésének és gyógyíthatatlanságának a világ számos régiójában.
Az erőfeszítések ellenére ez a bakteriális fertőzés az egyik legveszélyesebb kórokozó a földön. 2008-ban még 9,8 millió új megbetegedést regisztráltak, 1,8 millióan haltak bele a betegségbe.
A WHO szerint mind a hat régióban sikeresnek mondható a tbc elleni harc, bár Afrika és Európa nem jutott célegyenesbe.
A szervezet 2015-ig az 1990-es halálozási érték felére csökkentését tűzte ki célul, valamint, diagnosztizálják a gyógyszerrezisztens tébécés esetek 85 százalékát és a betegeknek legalább háromnegyedét kezelik.
A legproblémásabb területek Kelet-Európa és Oroszország.
Kambodzsában ugyanakkor a tbc-s megbetegedések száma 2002 és 2011 között 45 százalékkal csökkent.
Növekedést okoznak ugyanakkor az újabban megjelent, az antibiotikumoknak ellenálló törzsek: egy jelentés szerint az újonnan diagnosztizált fertőzések 20 százalékát rezisztens baktérium okozza. Európában található az a kilenc ország, ahol a legmagasabb a gyógyszerrezisztens tébécé előfordulásának aránya. Ezek egyebek közt Azerbajdzsán, Moldova, Oroszország és Ukrajna.
A tuberkulózis esetében a legfontosabb a korai felismerés, és a hatásos kezelés, elsődlegesen tehát a tüdőszűrésen való megjelenés!
Mi ez a betegség?
A tuberkulózist az ún. mikobaktériumok okozzák. Emberi vonatkozásban kiemelkedő jelentősége a Mycobacterium tuberculosis, M. bovis, M. microti vagy M. africanum nevű kórokozóknak van.
A gümőkór kórokozói fertőző váladékokkal, azaz köpettel, gennyel, vizelettel, széklettel, stb. kerülnek a környezetbe, ahol a külső behatásokkal szemben igen ellenállók. Hűvös, nedves helyen akár hónapokig is fertőzőképesek maradnak, a hőt is jól bírják. Fejletlen országokban a M. bovis pasztörizálatlan tej révén, vagyis élelmiszer útján is továbbítódhat. A magzat születés előtt, illetve alatt a fertőzött magzatvíz lenyelésével, belégzésével ugyancsak megbetegedhet. Leggyakrabban azonban a nem kezelt beteg köpetében megtalálható baktériumok közvetlenül emberről emberre, vagy a környezetben beszáradt váladék és por belélegzésével, cseppfertőzés útján terjednek.
Ha a szervezet nem képes elpusztítani a kórokozókat, a gümős góc tovább növekszik, sőt újabb gócok keletkeznek, melyek később egybeolvadhatnak, idővel elmeszesednek, bennük a kórokozók akár éveken át fennmaradhatnak lappangó állapotban. Az alvó baktériumok aktiválódása, szaporodása bekövetkezhet, ha a beteg immunrendszere legyengül. Amennyiben a gócok ellágyulnak, levegővel telnek meg, ún. kavernák jönnek létre, tartalmuk fertőző.
A betegség lefolyása egyénenként változhat. Az aktív tuberkulózis általában a tüdőben kezdődik (tüdőgümőkór). A szervezet egyéb részeit érintő betegség, az ún. tüdőn kívüli (extrapulmonális) tbc.
by: VEJ
forrás: tudoklub.hu, egeszseg.origo.hu, wikipedia.org, mti.hu
Vissza márciushoz
|