Disable Ctrl Key, Right click and F12
| |
|
|
A tuberkulózis (TBC) elleni küzdelem világnapja

1882-ben Robert Koch ezen a napon jelentette be a TBC kórokozójának felfedezését..
Ennek emlékére az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization - WHO) március 24-ét a TBC (Tuberkolózis, Gümőkór) elleni küzdelem világnapjának nyilvánította.
A gümőkór vagy tuberkulózis egy olyan fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és ami leggyakrabban a tüdőt támadja meg, de megtámadhatja a központi idegrendszert agyhártyagyulladást okozva, a nyirokrendszert és a vérkeringést, amelyek fő terjedési útvonalai is.
Különösen sok áldozatott szedett Magyarországon a morbus hungaricusnak is nevezett népbetegség a századelőn, amikor a rosszul táplált, szegény rétegekben tömegesen pusztított. Fokozatosan hozta meg a TBC elleni szívós és kitartó küzdelem az eredményét.
A tbc-ben elhunyt betegek száma ~1,5 millió világszerte a WHO jelentése szerint, a felmérés 204 ország adatait közli.
A szegénység, a háborúk és a migráció a főbb okai a tbc elterjedésének és gyógyíthatatlanságának a világ számos régiójában.
Az erőfeszítések ellenére ez a bakteriális fertőzés az egyik legveszélyesebb kórokozó a földön. 2008-ban még 9,8 millió új megbetegedést regisztráltak, 1,8 millióan haltak bele a betegségbe.
A WHO szerint mind a hat régióban sikeresnek mondható a tbc elleni harc, bár Afrika és Európa nem jutott célegyenesbe.
A szervezet 2015-ig az 1990-es halálozási érték felére csökkentését tűzte ki célul, valamint, diagnosztizálják a gyógyszerrezisztens tébécés esetek 85 százalékát és a betegeknek legalább háromnegyedét kezelik.
A legproblémásabb területek Kelet-Európa és Oroszország.
Kambodzsában ugyanakkor a tbc-s megbetegedések száma 2002 és 2011 között 45 százalékkal csökkent.
Növekedést okoznak ugyanakkor az újabban megjelent, az antibiotikumoknak ellenálló törzsek: egy jelentés szerint az újonnan diagnosztizált fertőzések 20 százalékát rezisztens baktérium okozza. Európában található az a kilenc ország, ahol a legmagasabb a gyógyszerrezisztens tébécé előfordulásának aránya. Ezek egyebek közt Azerbajdzsán, Moldova, Oroszország és Ukrajna.
A tuberkulózis esetében a legfontosabb a korai felismerés, és a hatásos kezelés, elsődlegesen tehát a tüdőszűrésen való megjelenés!

Mi ez a betegség?
A tuberkulózist az ún. mikobaktériumok okozzák. Emberi vonatkozásban kiemelkedő jelentősége a Mycobacterium tuberculosis, M. bovis, M. microti vagy M. africanum nevű kórokozóknak van.
A gümőkór kórokozói fertőző váladékokkal, azaz köpettel, gennyel, vizelettel, széklettel, stb. kerülnek a környezetbe, ahol a külső behatásokkal szemben igen ellenállók. Hűvös, nedves helyen akár hónapokig is fertőzőképesek maradnak, a hőt is jól bírják. Fejletlen országokban a M. bovis pasztörizálatlan tej révén, vagyis élelmiszer útján is továbbítódhat. A magzat születés előtt, illetve alatt a fertőzött magzatvíz lenyelésével, belégzésével ugyancsak megbetegedhet. Leggyakrabban azonban a nem kezelt beteg köpetében megtalálható baktériumok közvetlenül emberről emberre, vagy a környezetben beszáradt váladék és por belélegzésével, cseppfertőzés útján terjednek.
Ha a szervezet nem képes elpusztítani a kórokozókat, a gümős góc tovább növekszik, sőt újabb gócok keletkeznek, melyek később egybeolvadhatnak, idővel elmeszesednek, bennük a kórokozók akár éveken át fennmaradhatnak lappangó állapotban. Az alvó baktériumok aktiválódása, szaporodása bekövetkezhet, ha a beteg immunrendszere legyengül. Amennyiben a gócok ellágyulnak, levegővel telnek meg, ún. kavernák jönnek létre, tartalmuk fertőző.
A betegség lefolyása egyénenként változhat. Az aktív tuberkulózis általában a tüdőben kezdődik (tüdőgümőkór). A szervezet egyéb részeit érintő betegség, az ún. tüdőn kívüli (extrapulmonális) tbc.
by: VEJ
forrás: tudoklub.hu, egeszseg.origo.hu, wikipedia.org, mti.hu
Vissza márciushoz
| |
|
|

| |

Világnap:
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.
| |
|
|