Április 2-án a világ az autizmussal élőkre és családjaikra figyel.
Ez a világszintű kezdeményezés 2007-ben indult, melynek során az Egyesült Nemzetek Szervezete április 2-át jelölte ki Az autizmus világnapjának.
A magyar Autisták Országos Szövetsége idén is csatlakozik a rendkívül népszerű nemzetközi programhoz, melynek címe:
"Ragyogjon kékben!"
Ezen a napon a program keretében híres, közismert épületeket világítanak ki kék színnel, például:
- Az Eiffel-torony, Párizsban
- Az Empire State Building, New Yorkban
- A Károly híd, Prágában, vagy
- a Krisztus-szobor Rio de Janeiroban!
Az Autisták Országos Szövetsége szervezése idén - Ragyogjon kéken Budapesten a Szabadság-szobor.
Mi ez a betegség?
Az autizmus egy idegi-fejlődési rendellenesség, ami csökkent mértékű társadalmi kapcsolatokban, kommunikációs képességekben, abnormális viselkedési és érdeklődési mintázatokban nyilvánul meg.
A főbb tünetek a következők:
- autisztikus magány: ez egyfajta szellemi egyedüllét
- feltűnően egy témára korlátozott tevékenység és érdeklődés
- a kommunikáció speciális károsodása, általában
- a szociális interakcióban
- a képzelőerőt igénylő tevékenységekben
Az autizmus súlyos formája zavart okoz az észlelésben és a kommunikációban. Az autisztikus magány megnehezíti a szociális kapcsolatok létrejöttét és a beilleszkedést a családba és az iskolába. A szociális szabályok megfelelő alkalmazására való képtelensége sok stresszt okoz. Az autista gyerek nevelése nehéz, és a gyerek sokszor felnőttként is képtelen lesz az önálló életre.
Magyarországon 2001-ben 20.000, 2006-ban 60.000 volt a regisztrált autista gyerekek száma, tehát robbanásszerűen emelkedik.
Legutóbbi kutatási eredmények szerint az autizmus az immunrendszer hibája, csakúgy mint a többi allergiás megbetegedés, egy tőről fakadnak.
A betegség okaként, a jelenlegi élelmiszerek káros, a szervezetben felhalmozódó anyagait jelölik meg.
A várandós nő táplálkozása nagy mértékben meghatározza a gyermek esélyeit, hogy ezt a betegséget elkerüli, vagy sem.
Olyan mérgek halmozódhatnak fel az anya, s ezzel egyidejűleg a magzat szervezetében, amelyek később a csecsemőnél emésztési-, anyagcsere-, idegrendszeri problémákat okoznak. Ha gyenge immunrendszerrel jön világra, a védőoltások (higany alapú) thiomersal tartalma további mérgező hatással hat rájuk, megteremtve annak lehetőségét, hogy az autizmus kialakuljon.*
A szervezetben elszabadulnak olyan erjedési folyamatok, amelyek kiváltják az idegi tüneteket, gyakorlatilag állandó mérgezés, kábulat alatt tartva azt, meggátolva a normális fejlődésben.
Akadnak olyan autisták, akiknek csodáljuk képességeit.
És csodáljuk, tiszteljük mindazokat a szülőket, akik mindennapjaikat feláldozva autista gyermeket nevelnek!
Személyes véleményem
Előrebocsátom, hogy nincs autista gyermekem, a családban sincs ilyen betegségben szenvedő. Nem vagyok orvos, és véleményem kizárólag az olvasásaimra, filmekre, tájékoztató cikkekre épül.
Szerintem az autizmus nem betegség. Az autizmus olyan állapot, melyben az idő és annak relativitása vesz részt.
Képzeljük el azt, hogy egy filmet maximálisan lelassítva nézünk. Számunkra is értelmetlen lenne a történet. Így van az autista is, számára rendkívül lassú ez a világ és a test, amelyben él.
Szerintem kivételes emberek, akik csodákra lennének képesek, ha ez a lassú világ megteremtené számukra a feltételeket. (szerk.)
*ANTSZ közlemény: A thiomersal (esetenként thimerosalnak is nevezik) oltóanyagokban használt higany alapú tartósítószer. Az ilyen módon tartósított oltóanyagokban a higanytartalom nagyon alacsony és nincs semmilyen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy egészségkárosodást okozna. Ennek ellenére a thiomersalt a legtöbb oltóanyagból kivonták. A gyerekeken és felnőtteken végzett vizsgálatok az oltóanyagokban használt thiomersalnak sem korai, sem késői káros hatását nem mutatták ki."
olyan évenként ismétlődő, a világra, vagy számos földrészre kiterjedő ünnep, amelyet különböző nemzetközi-, vagy világszervezet hirdetett meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, a figyelem felhívása céllal, pl. az ENSZ, VHO, környezetvédelem, szakmák napjai , egy napos, világ jelentőségű esemény.
Nemzetközi nap:
olyan évenként ismétlődő, számos országra kiterjedő ünnep és figyelemfelhívó nap, amelyet különböző nemzetközi szervezetek hirdettek meg valamely aktuális témához kapcsolódóan, esetenként rendezvényekkel, konferenciákkal ünneplik. pl. az ENSZ, UNESCO, tematikus figyelemfelhívó nap, nemzetközi jelentőségű események.
Nemzeti ünnep:
olyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egy ország, vagy egy nép nemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg a nemzeti emléknappal. A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adott állam, vagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az ország védőszentjének napja, vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országok törvényben lefektetett állami ünnepként ünnepelik meg, Magyarországon: március 15. augusztus 20, október 23. Munkaszüneti napok.
Emléknap:
olyan kitüntetett napot jelöl, amely egy ország, vagy egy nép életében kiemelt jelentőséggel rendelkezik, de nem nemzeti ünnep. Általában egy olyan történelmi győzelem, vagy tragédia, illetve más nemzeti jelentőségű esemény, amely fordulatot hozott, amelyre az adott ország állampolgárai, a nép tagjai büszkék lehetnek, vagy amelyet gyászolnak. A tragikus nemzeti eseménnyel kapcsolatos emléknap másik neve nemzeti gyásznap. A nemzeti emléknapok fontossága és az ünneplésük mértéke országonként eltérő.
Jeles nap:
olyan ünnepnapok, melyeket egy esemény ünneplésre méltóvá tesz, melyhez országszerte állandó hagyomány, szokás fűződik, pl: egyházi ünnep. Sokféle jeles nap van, például a születésnapok, esküvők, de a Karácsony és a Húsvét is az.