A szellemi tulajdon világnapja
Az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 2000. évi közgyűlésén döntött arról, hogy április 26-át a világ társadalmi fejlődéséhez és haladásához meghatározó módon hozzájáruló műszaki alkotók és művészek munkásságának, eredményeik védelmének szentelt világnappá nyilvánítja.
A szellemi tulajdon világnapját először 2001. április 26-án ünnepelték meg.
Mi a szellemi tulajdon?
A Szellemi Tulajdon Világszervezet a szellemi tulajdon fogalmát a következőképpen határozza meg. "A szellemi tulajdon az ész szüleményeit foglalja magában: ennek következtében tartoznak a találmányok, az irodalmi és művészeti alkotások és szimbólumok, nevek, képek és formák, amelyeket a kereskedelemben alkalmaznak.
A Wikipedia, a szellemi tulajdon kifejezést gyűjtőfogalomnak tekinti: különböző jogosultságok összefoglaló neve a szellemei tulajdon. Ezek a nevek az információ, a gondolatok (ötletek) vagy más immateriális javak bizonyos típusaihoz azok kifejezési formáihoz kapcsolódnak. Az ilyen jogosultságok birtokosa általában jogosult bizonyos kizárólagos jogokat gyakorolni a szellemi tulajdon tárgyával kapcsolatban. A szellemi tulajdon kifejezés azt a gondolatot tükrözi, hogy a tulajdon tárgya az ész vagy az intellektus terméke, és hogy a szellemi tulajdonjogok a tulajdon más formáival azonos módon védhető jogok.
Szellemi tulajdon - jogi meghatározása
A szellemi tulajdon vagyoni oldala leegyszerűsítve egy tulajdonjog, ami jogilag kikényszeríthető hatalom arra, hogy a gazdasági források, így esetünkben az információban megtestesülő szellemi termék elsajátításával annak élvezetéből másokat kizárhassunk, vagy élvezetét mások számára engedélyezzük. (Bobrovszky J. - Iparjogvédelem és csúcstechnika) A szellemi tulajdon, ezért számos speciális vonzással rendelkezik a tulajdon más formáihoz képest. Mindenekelőtt a szellemi tulajdon testetlen, anyagtalan, dologtalan természetű jószág. Másrészt a tulajdonjog időben korlátozott, területileg meghatározott, territoriális jellegű. A szellemi tulajdonszemélyhez fűződő része viszont "kitörölhetetlen": a feltalálói vagy szerzői minőség nem vehető el, nem ruházható át, nem örökölhető és időben korlátlan.
A szellemi tulajdon szerkezetében két fő részre osztható:
-- a belső gondolati tartalom és
-- a formai megnyilvánulás.
A szellemi tulajdon e szerkezeti felosztása az indoka a szellemi tulajdonjog leggyakoribb, a jogi szabályozásban is mindenhol fellelhető osztályozásnak:
-- iparjogvédelem és
-- szerzői jog.
Dr. Kamil Idris, a WIPO korábbi főigazgatójának szavaival: "A Szellemi Tulajdon Világnapja ragyogó alkalmat kínál az emberek arra való ösztönzésére, hogy gondolkodjanak el a szellemi tulajdonnak a mindennapi életben betöltött szerepéről, valamint arról, hogy mekkora jelentősége van az innováció és az alkotóképesség előmozdításában és védelmében."
A fenti gépies szöveg helyett azonban gondoljunk inkább arra, hogy milyen fontos szerepet töltenek be a szabadalmak, védjegyek saját mindennapi életünkben. Szinte lépten-nyomon beléjük ütközünk. Védjegyekkel azonosítjuk kedvenc termékeinket, az általunk használt készülékek alapjául pedig szabadalommal védett találmányok szolgálnak. Sajnos azonban az emberek többsége nincs tisztábban jelentőségükkel. Évente egy nap, április 26., a Szellemi Tulajdon Világnapja rávilágít az emberi képzelőerő és felhalmozott tudás fontosságára, előmozdítva ezzel a szellemi tulajdon nagyobb tiszteletét, és tudatosabb felhasználását.
Egyrészről az emberi kreativitást ünnepeljük, a feltalálókat és a művészeket, akik szebbé és jobbá teszik a világunkat, másrészről a szellemi termékekhez fűződő jogokat is, amelyek ösztönzik és táplálják az alkotó embereket.
A világnap alkalmából egyre nagyobb aktivitás tapasztalható különböző szervezetek részéről, és egyre nagyobb nyilvánosságot kap ez az alkalom. A világnapnak természetesen már Facebook-oldala is van, és a hozzá kapcsolódó térképen rákereshetünk, hogy szerte a világon merre és hogyan ünnepelnek embertársaink. A világszerte zajló eseményekről a WIPO saját listát is vezet, és a világnap kapcsán készült ötletes és látványos poszterekből és promóciós anyagokból egy évről évre bővülő online tárlatot is megtekinthetünk.
by: VEJ
forrás: vedjegyportal.hu, szellemitulajdon.blogspot.com, wikipedia.org,
Oldal tetejére
Vissza áprilishoz
|